пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

34.Особливості бібліографічного опису електронних ресурсів.

Повноправними об’єктами аналітико-синтетичної обробки документів у бібліотеках є електронні інформаційні ресурси. Їх бібліографічний опис здійснюється відповідно до чинного міждержавного стандарту ГОСТ 7.1:2006 «Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання», який уведено в дію 1 липня 2007 року.

Електронні ресурси — це інформаційні ресурси, які створюються, керуються та використовуються за допомогою комп’ютера й містять дані та (або) програми, зафіксовані в електронній (цифровій) формі на певних носіях, у тому числі й ті, що потребують використання периферійного пристрою, приєднаного до комп’ютера (наприклад, CD-ROM), або зв’язку з комп’ютерною мережею (наприклад, Інтернетом).

Електронні ресурси різноманітні й постійно розвиваються. На даний час можна виділити такі їх основні види:

•          електронні аналоги друкованих видань (книг, журналів тощо), текстову інформацію в яких подано у формі, котра допускає посимвольну обробку;

•          електронні аналоги друкованих видань, елементи яких (наприклад, сторінки) подаються як цілісні графічні образи; до цього ж виду електронної інформації належать аналоги рукописних матеріалів — факсиміле;

•          бази даних, які відповідають вимогам електронної інформації (бібліографічні, адресні, статистичні, лінгвістичні та повнотекстові бази даних, якщо вони не відтворюють повною мірою друковані видання);

•          нові форми публікацій, що не мають друкованих аналогів (електронні оголошення, матеріали електронних конференцій та інші електронні повідомлення, доступні користувачам через телекомунікаційні мережі);

•          електронні публікації аудіо- та відеоінформації;

•          мультимедійні продукти;

•          програмні продукти;

•          комбіновані програмно-інформаційні продукти, наприклад геоінформаційні системи;

•          електронні ігри.

Під впливом інформаційних технологій увесь час з’являються нові види електронних ресурсів, розширюються межі традиційної системи видань, формуються різні типи електронних документів (мережеві версії друкованих видань, онлайнові газети та часописи, додатки до традиційної преси, колекції посилань, огляди, дайджести, альманахи тощо).

Специфіка складання бібліографічного опису електронних ресурсів полягає, головним чином, у формуванні елементів, які найбільше відповідають за точність їх ідентифікації. Це, передусім, загальне специфічне визначення матеріалу, основні характеристики в області виду, розміру та обсягу ресурсу, дані про фізичний носій, системні вимоги та інші специфічні характеристики.

Бібліографічний опис електронних ресурсів здійснюється відповідно до загальних правил стандартного (базового) опису в частині структури, набору областей і елементів, вибору мови та графіки, застосуванні правил орфографії, скорочення слів тощо.

Загальна схема бібліографічного опису електронних ресурсів:
Заголовок опису. Основна назва [Загальне позначення матеріалу] : відомості, які відносяться до назви / відомості про відповідальність . -  Відомості про видання. – Позначення виду ресурсу (розмір ресурсу). – Місце видання : Назва видавництва, Ім’я видавця, дата видання. – Специфічне позначення матеріалу та кількість фізичних одиниць. – (Основна назва серії або підсерії : відомості, що відносяться до назви серії або підсерії / відомості про відповідальність, що відносяться до серії або під серії, ISSN; нумерація усередині або під серії). – Примітки. – Стандартний номер.

  •  

Золоті сторінки української культури [Електронний ресурс] / Акад. мистецтв України, Ін-т культурології. – ( 364 файла : 1.4 МБ ). – [К. ?], [2009 ?]. – 1 електрон. опт. диск (CD-ROM). – Систем. вимоги : Windows 98 / 2000/ NT/ XP; CD-ROM. –  Назва з контейнера. 

 

 


18.12.2014; 22:14
хиты: 109
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь