1.Конкуренція – це економічне суперництво, боротьба між суб’єктами господарської діяльності за кращі умови виробництва і реалізації товарів і послуг з метою отримання максимального прибутку.
Основні умови виникнення конкуренції: 1)наявність на ринку необмеженої кількості незалежних виробників і покупців товарів; 2)свобода виробників щодо вибору господарської діяльності; 3)абсолютно вільний доступ економічних суб’єктів до ринку та такий же вільний вихід з ринку; 4)певна відповідність між попитом і пропозицією; 5)абсолютна мобільність матеріальних, трудових, фінансових та інших послуг; 6)відсутність угод між постачальниками та споживачами ресурсів, які можуть обмежити конкуренцію; 7)наявність у кожного учасника конкуренції повної інформації про попит, пропозицію, ціни на ринку.
Закон конкуренції проявляється через її функції: 1)функція ціноутоврення; 2)функція регулювання; 3)стимулювання; 4)контрольна; 5)функція диференціації товару виробників.
Конкурентоспроможність у загальному вигляді – це володіння властивостями, що створюють певні переваги для суб’єкта економічної конкуренції.
2.Види економічної конкуренції. 1)За галузево-територіальною ознакою: внутрішня конкуренція; міжгалузева і міжнародна конкуренція.
2)За кількістю суб’єктів ринку та ступенем їх конкурентної сили: досконала (чиста) конкуренція; недосконала конкуренція (монополія, монополістична конкуренція).
3)За методами конкурентної боротьби: цінова конкуренція; нецінова конкуренція (якість, склад товару); чесна конкуренція; нечесна конкуренція.