Проголошення незалежності різні верстви чеського суспільства сприйняли з розумінням, а розпад ЧСФР у цілому був зустрінутий досить стримано, принаймні не як щось трагічне. Серед більшості чехів існувала переконаність у тому, що «розлучення» із Словаччиною підвищить шанси інтеграції їхньої країни в західноєвропейські структури. Тим більше, що для цього Чехія мала багато необхідних як економічних, так і людських ресурсів. Так, саме тут була зосереджена левова чистка паливної, енергетичної, металургійної, машинобудівної промисловості колишньої федерації, а також виробництво конкурентоздатних товарів (взуття, фарфор, художнє скло, пиво). А ще в період існування єдиної країни чеські підприємства «доводили» до певної якості ту частину словацьких виробів, яка йшла на експорт.
З перших кроків існування Чеської Республіки ЇЇ економічні й політичні вектори дедалі більше спрямовувалися в бік Заходу. Квінтесенцією цієї орієнтації було прагнення стати членом ЄС і НАТО. Задля досягнення поставленої мети чеські військові підрозділи у складі миротворчих сил були відправлені до Хорватії, а в армії розпочалася структурна перебудова, Чехія приєдналася до програми НАТО «партнерство заради миру».
Завдяки успіхам здійснення економічних реформ Чехію відразу обрали за об'єкт для інвестицій не тільки багаті сусіди -Німеччина та Австрія, а й інші країни Заходу. Наявність в країні висококваліфікованої дешевої робочої сили стимулювала західних інвесторів вкладати кошти в її промисловість. Заохоченню іноземного капіталу сприяли помірковані заходи влади. Так, було прийнято закон про банкрутство збиткових підприємств (квітень 1993); уже під час проведення другого етапу приватизації на продаж були виставлені пивоварні компанії, підприємства комунального обслуговування та інших
галузей. Німецький концерн «Фольксваген» став володарем понад 70 % акцій підприємства «Шкода-авто». Іноземні інвестори здійснили санацію придбаних виробництв, забезпечивши їм вихід на світовий ринок. Запровадження чеським урядом пільг для іноземних інвесторів стимулювало приплив іноземного капіталу (понад 9 млрд доларів до 1998 p.).
У 1993 р. завершився перший (купонний) етап приватизації і майже 80 % населення стало власниками акцій. Після завершення другого етапу (кінець 1994), коли майже шість мільйонів громадян вклали свої купони безпосередньо в ті чи інші підприємства, державна власність становила лише 35 %, а майже 60 % ВВП країни вироблялося вже в приватному секторі. У період здійснення ринкових трансформацій уряд В. Клауса виконував регулятивну роль, використовуючи як головні важелі або економічні, або адміністративні засоби. Так, державні органи надавали всебічну підтримку дрібному й середньому підприємництву, а за 1994 р. було здійснено десять різних державних програм для розвитку цього бізнесу.
У Чехії сформувалася багатопартійна система. Для струк-туризації парламенту було прийнято закон про встановлення п'ятивідсоткового бар'єру для партій, які прагнуть потрапити до його складу. За підсумками парламентських виборів, у червні 1996 р. СДПЧ отримала 26,5 % голосів, ГДП - 23,4 %. П'ятивідсотковий бар'єр також подолали ГДА, ХДУ та КПЧМ. Однак на цей раз лідер ГДП В. Клаус сформував уряд, що спирався на парламентську меншість. Але завдяки досягнутій угоді головою парламенту став лідер СДПЧ М. Земан.
Після викриття в грудні 1997 р. оборудок з грошима виборчого фонду ГДП з уряду В. Клауса вийшли члени коаліції, що призвело до його відставки. Новий кабінет очолив безпартійний І. Тошовський, а через місяць президентом Чехії було переобрано В. Гавела.
За підсумками дострокових парламентських виборів, у червні 1998 р. СДПЧ здобула 32,3 % голосів, а ГДП - 28 %. Однак, незважаючи на це, новий уряд однопартійної меншості очолив лідер СДПЧ М. Земан. Все це могло статися лише за угоди між двома провідними політичними силами: соціал-демократи очолили уряд, а головні посади в парламенті дісталися ГДП. Водночас було домовлено про співробітництво обох партій у парламенті при голосуванні про довіру уряду.
Народився в родині службовця в Коліші (Середня Чехія). У 1963-1964 pp. - функціонер Чехословацької спілки молоді. У 1964-1968 pp. - слухач Вищої економічної школи в Празі. У 1968-1969 pp. - учасник реформаторського руху. У 1970 р. виключений з лав КПЧ та знятий з посади наукового працівника Інституту економіки АН ЧССР. У 70-80-ті pp. - учасник дисидентського руху, а у 1989 р. - «оксамитової революції». У 1990 р. - депутат Федеральних зборів. З 1992 р. -член СДПЧ. З 1993 р. - голова СДПЧ. У 1998-2002 pp. -прем'єр-міністр Чехії.
За стратегічний напрямок своєї політики правлячі кола Чеської Республіки обрали трансформацію в промисловості, сільському господарстві та у фінансовій сфері. Так, приватний сектор у 2001 р. становив уже 75 % економіки країни. У власності фонду національного майна залишалися великі підприємства паливно-енергетичного та військово-промислового комплексів, металургійної, частково машинобудівної та хімічної промисловості, залізничного транспорту, зв'язку.
У фінансово-банківській галузі поряд з п'ятьма великими державними банками (80 % капіталу) виникло декілька десятків комерційних (половина за участі іноземного капіталу).
Досить сприятливі стартові умови привели Чехію до групи країн у Центрально-Східній Європі, яким здійснення переходу до ринкових відносин дало змогу уникнути гіперінфляції та масового безробіття, а за допомогою вмілого державного регулювання вдалося запобігти дестабілізації в соціальній сфері. І хоча середній рівень зарплати по країні становив близько 350 доларів, він ще суттєво різнився в різних верств населення, а для досягнення рівня життя країн ЄС Чехії знадобиться принаймні ще понад десять років.
У другій половині 90-х років у чеському експорті (близько 64 %) та імпорті (понад 70 %) домінували країни Заходу. Першим торговельним партнером Чехії стала Німеччина (36,5 % експорту та ЗО % імпорту). У цілому ж країна, йдучи до західноєвропейських структур, значною мірою спиралася на
німецьку підтримку. У 1996 р. Чеська Республіка вступила до Організації економічного співробітництва й розвитку, а невдовзі стала членом ОБСЄ і Ради Європи. У 1999 р. Чехія стала асоційованим членом ЄС, була прийнята до НАТО, а у травні 2004 р. - до ЄС.
За підсумками парламентських виборів, у червні 2002 р. СДПЧ здобула 30,2 % голосів, а ГДП - 24,5 %. Уряд очолив лідер соціал-демократів В. Спидла. Після закінчення повноважень В. Гавела у лютому 2003 р. президентом Чеської Республіки був обраний В. Клаус.