XIX століття — цс час технічного перевороту у поліграфії і революційних змін у видавничій справі. Технологічна революція торкнулася переважно тільки масових видань, у першу чергу газет, потім журналів. У 1776 році у Львові вийшла перша в Україні газета "Gazette de Leopol" французькою мовою. Перша польська газета у Львові вийшла 1792 року. Але перша українська газета "Зоря Галицька" з'явилася тут лише 1848 року. У 40-х роках XIX ст. розгорнувся випуск газет у молодому портовому місті Одесі.
На сході України періодика в цей період розвивалася успішніше. Першою газетою був "Харьковский еженедельник" A812). Через п'ять років почали виходити "Харьковские известия". З 1827 р. видається "Одесский вестник" з літературним і сільськогосподарським додатками, який проіснував близько 70 років. У Києві в 1835—1838 роках під час контрактових ярмарків виходили інформаційні листки "Киевские объявления". Ця економічно-комерційна за змістом періодика була відповіддю на вимоги промисловості і торгівлі.
На початку XX ст. на сході України з'являються різноманітні газети українською мовою. Однак систематично до 1917 року виходила лише газета "Рада", в якій друкувалися М.М.Коцюбинський, А.С.Тесленко, М.В.Лисенко.
З початком революції в Україні справді розгорнулася видавнича справа, зокрема газетно-журнальне видання.