пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

44. Дисциплінарна відповідальність працівників, зайнятих в аграрному виробництві.

Дисциплінарна відповідальність членів сільськогосподарських організацій і осіб, що працюють за трудовими договорами, уста­новлена чинним законодавством про працю й аграрним законо­давством за ті або інші порушення організації праці, правил внут­рішнього розпорядку й безпечної роботи. За порушення трудової дисципліни в ст. 147 КЗпП заходами дисциплінарного стягнення визначено догану та  звільнення.

Накладаючи дисциплінарні стягнення, потрібно зважати на тяжкість вчиненого проступку, обставини, за яких його вчинено, оцінку попередньої роботи та поведінки працівника. Щоб наклас­ти стягнення, треба витребувати пояснення від порушника трудо­вої дисципліни. Дисциплінарне стягнення накладається безпосе­редньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня виявлення, не враховуючи часу хвороби працівника або пере­бування його у відпустці. Стягнення не може бути накладене піз­ніше 6 місяців із дня вчинення проступку. За кожне порушення трудової дисципліни може бути накладене одне дисциплінарне стягнення. Воно може бути оскаржене в установленому порядку. Такими є загальні правила накладання дисциплінарних стягнень за порушення трудової дисципліни, передбачені КЗпП, що застосову­ються однаково в різних галузях економіки і для всіх, хто працює за трудовими договорами, в тому числі й в сільськогосподарських організаціях. Втім, існують і певні особливості дисциплінарної від­повідальності   працівників   сільськогосподарських   підприємств.

Наприклад,     у    фермерському    господарстві    трудова    діяльність здійснюється   на   основі   саморегулювання.   У   Законі   від    19   червня 2003  р.   "Про фермерське  господарство"   містяться лише  принципо­ві  положення  про   працю   в  селянському господарстві,   а члени  цьо­го  господарства  самостійно   визначають  і регламентують свої трудо­ві  відносини,  розробляючи  правила  внутрішнього трудового розпо­рядку   свого   господарства,    в   яких   можуть   визначати   також   заходи дисциплінарної   відповідальності для   порушників.    Орієнтиром   для цих   господарств   можуть слугувати   приписи   про дисциплінарну   від­повідальність,    що   діють   у   державних    сільськогосподарських    під­приємствах або  сільськогосподарських кооперативах.   За  принципа­ми   саморегулювання   здійснюється   трудова діяльність   у   особистому селянському господарстві відповідно до  Закону від   15 травня  2003  р. "Про  особисте  селянське   господарство",   оскільки члени  особистих селянських  господарств  належать до   категорії зайнятого  населення, якщо  робота в  цьому  господарстві для   них є   основною.   При  цьому слід   враховувати,   що   особисте   селянське   господарство   не   користу­ється   правами   юридичної  особи,   а  ведення  такого   господарства   не є   підприємницькою діяльністю.

У сільськогосподарських кооперативах дисциплінарні відноси­ни регламентуються насамперед статутними нормами. Член такого кооперативу зобов'язаний дотримуватися статуту, виконувати свої обов'язки перед господарством, сумлінно працювати, дотримувати­ся трудової, виробничої, технологічної, санітарної дисципліни і правил техніки безпеки. У разі невиконання чи неналежного вико­нання обов'язків, покладених на нього, а також в інших випадках, встановлених статутом кооперативу й законом, відповідно до ч. 2 ст. 166 ЦК, член виробничого кооперативу може бути виключений із кооперативу за рішенням загальних зборів. Цим правилом охоп­люються випадки порушення дисципліни, статуту кооперативу, правил внутрішнього розпорядку тощо. Виключення з кооперати­ву, за загальним правилом, провадиться після застосування до по­рушників   інших   заходів   стягнення.

Особи, що працюють у фермерських господарствах, сільсько­господарських кооперативах, інших сільськогосподарських об'єд­наннях за трудовими договорами, притягуються до дисциплінарної відповідальності за правилами КЗпП, які поширюється на всіх пра­цівників. Спори про підстави та законність застосування заходів дисциплінарної відповідальності в сільськогосподарських організа­ціях вирішуються в порядку, встановленому законодавством для вирішення   трудових   спорів.


11.12.2014; 19:54
хиты: 482
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь