Емоція - це загальна активна форма переживання організмом своєї життєдіяльності, реакція психіки на задоволення чи незадоволення потреби
Емоції - особливий клас психічних процесів і станів, пов'язаний з інстинктами, потребами й мотивами, що відображають у формі безпосереднього тимчасового переживання (задоволення, радості, страху тощо) значущість для життєдіяльності індивіда явищ і ситуацій, які діють на нього.
Більш глибокі та стійкі форми ставлення до дійсності називають почуттями.
- -це специфічно людський, узагальнений, найвищий, найглибший рівень переживань особою свого ставлення до себе, до подій, осіб, предметів, які були, є і будуть.
Емоції та почуття виконують наступні функції:
- Сигнальна функція – завдяки емоціям ми дізнаємось про значущі для нас події, про те, що відбувається навколо;
- Регулятивна функція – забезпечує напрям і інтенсивність поведінки людини;
- Експресивна функція – виражає внутрішні переживання індивіда в зовнішній формі – міміці, жестах, особливостях мовлення та т.ін.;
- Комунікативна функція – за допомогою емоцій ми спілкуємось один з одним. В житті людини велике значення мають не тільки безпосередньо емоції, а й такий їх специфічний прояв як почуття. Обидва явища хоть і існують в єдності, все ж мають суттєві відмінності:
- Оцінна функція емоцій розглядається як їх головне призначення, пов'язана з виділенням актуально значущого в предметі, явищі, світі.