План рахунків — це систематизований перелік рахунків бухгалтерського обліку,за економічно однорідними групами,що використовується для детальної та повної реєстрації всіх банківських операцій з метою забезпечення потреб складання банк. звітності.
У структурі Плану рахунків можна виділити три частини, які логічно пов’язані між собою:
- балансова частина;
- частина доходів і витрат;
- позабалансова частина.
Балансова частина включає перші п’ять класів(від 1 до 5) рахунків.
1кл-казначейські і міжбанк.операції
2 кл-операції з клієнтами
3 кл-Операції з ЦП та ін. А і З
4кл-Фінансові та капітальні інвестиції
5 кл-капітал банку
Рахунки 1-4 класів призначені для обліку активів та зобов’язань, а за рахунками 5 класу обліковують джерела власного капіталу. На підставі рахунків перших п’яти класів складається Баланс комерційного банку.
Друга частина охоплює класи доходів та витрат (6 та 7 класи). На базі рахунків 6 та 7класів складається Звіт про фінансові результати.
6кл-доходи
7 кл-витрати
Третя частина містить клас позабалансових рахунків (9 клас), на рахунках якого обліковуються позабалансові операції банку. До особливої риси позабалансових операцій слід віднести те, що в момент їх здійснення не змінюється фінансовий стан банку.
Рахунки усіх трьох частин призначені для ведення фінансового обліку.
8 клас призначений для рахунків для ведення управлінського обліку і для рахунків, через які передбачено забезпечити зв’язок між рахунками фінансового обліку та рахунками управлінського обліку.
ПР побудовано за ієрархічним принципом.В основу покладено десятинну,чотирьохрівневу систему формування номерів рахунків.
ПР скл-ся з :
-класів
-розділів
-груп
- рахунків 4 порядку