План р-нків фін. Банків. установ — це систематизований перелік р-нків фін. обліку, використовуваний для реєстрації госп. операцій. Він є складовою частиною нац. системи БО, а отже, служить для відображення бухг. інформації.
План р-нків, розроблений відповідно до загальновживаних у міжнародній практиці принципів та міжнародних стандартів БО, є обов’язковим для використання всіма банків. установами України. На р-нках відображаються операції, визначені чинним законодавством та нормативними актами НБУ.
План р-нків складається з 9 класів:
Клас 1. Казначейські та міжбанківські операції.
Клас 2. Операції з клієнтами.
Клас 3. Операції з цінними паперами та інші активи й зобов’язання.
Клас 4.Фін. та капітальні інвестиції.
Клас 5. Капітал банку.
Клас 6. Доходи.
Клас 7. Витрати.
Клас 8. Управлінський облік.
Клас 9. Позабалансові рахунки.
1клас визначає стосунки між НБУта іншими банками, а також стосунки цих банків між собою. На р-нках класу 1 відображаються операції з готівкою, банків. металами, кредитами, депозитами та ЦП, що рефінансуються НБУ.
На р-нках класу 2 обліковуються операції, що проводяться банками з клієнтами. На р-нках класу 3 обліковуються операції банків із ЦП, а також інші активи й зобов’язання.
Р-нки класу 4 призначено для обліку довгострокових вкладень, ОЗ та НА. На р-нках класу 5 здійснюється облік капіталу у вигляді різниці між загальними сумами активів і зобов’язань банку.
Р-нки класів 6 і 7 максимально наближено до показників звіту про прибутки (збитки) банку. На рахунках класу 9 обліковуються:
-вимоги та зобов’язання банку, які можуть виникнути в майбутні періоди та які наражатимуть банк на ризик;-документи і цінності;-рахунки за операціями з приватизації.За допомогою плану рахунків забезпечується виконання дуже важливої функції бухгалтерського обліку — запису інформації стосовно операцій, які виконуються банком, та можливості відобразити результати цих операцій у балансовій та фінансовій звітності.