Консулами 88р.до.н.е. обрали Суллу і Квінта Помпея Руфа , а за жеребом на війну проти понтійського царя Мітридата повинен був виступити Сулла , але це означало б посилення оптиматів. Тому популяри пішли на примирення з Гаєм Марієм. Для досягнення своєї мети останній вступив у зговір з народним трибуном 88р. Публієм Сульпицієм Руфом . кандидатуру Марія підтримували ветерани Марія , вершники, вільновідпущенники та італіки .Не встиг Сулла виїхати під Нолу в Кампанію ,де стояла армія, як Сульпицій Руф вніс у народні збори пропозиції, одна з яких була направлена на позбавлення права головнокомандування Сулли, і передання цього права Марію. Коли ці пропозиції були відхилені, з сприянням Сульпиція почалися безпорядки. Консулам прийшлось поступитися. Сулла покидає Рим. Прибувши до армії спрямовує 6 легіонів на Рим для звільнення міста від тиранії.
Сульпиція вбили , голову принесли Суллі ,а той виставив її на форумі. Марію вдалося врятуватися втечею в Африку. Сулла став господарем Риму, але йому потрібно було відправлятися на Схід.На 87р. консулами обрали оптимата Гнея Октавія і демократа Луція Корнелія Цинну. Уже 87р. почалася боротьба консулів Цинни й Октавія з питання розподілу нових громадян по трибах. Прихильники Цинни зазнали поразки і він втік під захист армії ,що обложила Нолу.Зібравши армію, рушив на Рим. Водночас в Етрурії висадився Гай Марій і швидко зібрав 6 тисячний загін. Війська демократів із різних сторін підійшли до столиці, припинили підвезення хліба і в місті розпочався голод .У червні 87. сенат змушений був капітулювати.Консула октавія вбили, Буллу оголосили поза законом. На 86р. консулами обрали Цинну і Марія, але обраний в сьоме консулом Марій 13 січня помер. На його місце обрали нового консула Валерія Флакка . Цинна впродовж 3років(87-85) очолював державу вів східну кампанію: 86р. взяв Пірей і Афіни; дві перемоги в Беотії.
Становище Мітридата ставало критичним, що змусило його розпочати переговори з Суллою. В серпні 85р. у м. Дардані на Геллеспонті було підписано мирний договір.Сулла 84р.з Малої Азії переправився в Грецію, де готувався до походу в Італію, а на весні 83р. із 36-тисячною армією висадився в Брундізії. Маріанці готувалися до оборони. На бік Сули почали переходити цілі міста і навіть деякі демократи( Гней Помпей). У кампанії Сулла розбив консула Карбона , а інший консул Сципіон, здався на милість.На 82р. консулом обрали Гая Марія Молодшого,якому Сулла завдав поразку в Лації . Проти сулланів виступили самніти і лукани.1 листопада відбулась вирішальна битва. Самніти і лукани майже повністю були знищені. Захоплення влади Суллою супроводжувався нечуваними жертвами. На форумі вішались особливі списки –проскрипції куди заносились особи поза законом і засуджені до смертної кари.Оскільки консули 82р. загинули сенат оголосив між царство і призначив інтеррексом принцепса сенату Валерія Флакка. Він за пропозицією самого Сулли оголосив його диктатором.Диктатура Сулли відрізнялася від попередніх диктатур:
- Необмеженість за часом і за об’ємом функцій;
- Диктатор наперед був звільнений від відповідальності своїх дій;
Диктатура носила військовий характер(вона виросла з громадських війн і спиралася на професійну армію.Намагався відновити держ. устрій догракхівського часу(верховним керівником держави був сенат); з новою конституцією 82р. сенат визначався вищим держ. органом.Вжив ряд заходів проти демократів( відмінив роздачі хліба;звів до мінімуму владу народного трибуна; трибутні комісії замінювалися центуріатними, в основі яких лежав майновий ценз. Помер в 60років від головної кровотечі(78р.до.н.е.)