РЕФОРМИ ГАЯ ГРАКХА: Реорганізація римської армії потребувалась вже давно. Насамперед застарів принцип призиву ополчення. По друге у римську армію призивали лише громадян з деяким ‘’ добробутом ‘’, бо це вважалось як особливе право громадянина. Також хто яку посаду займав залежало насамперед від багатства громадянина. Вже у першій половині ІІ ст. до н. є. був понижений майновій ценз. Однак ініціатором військових реформ став Гракх Марий. Суть реформ Мария була така. Ще в 107 р. до н. є. , який вважається роком початку реформ Мария, він під час Югуртинської вйни отримав дозвіл набирати усіх громадян не зважаючи на ценз, на добровільній основі. Усім їм видавалась зброя, річна платня і після війни їм було обіцяно земельну ділянку. Багато бідних громадян з радістю вибирали військове життя. Марій ввів у повсякденне життя систему регулярних вправ.
Раніше армія ділилась на 30 манипул. Гракх Марій ввів нову одиницю – когорту. З часом кожен легіон прийняв знак срібного орла. Завершилось формування нової римської армії десь у середині І ст. до н. є. Завдяки його реформам він зміг стати 5 консулом.
РЕЗУЛЬТАТИ РЕФОРМ БРАТІВ: Своїми реформами брати Гракхи посилили романізацію Італії і підготували грунт для введення до складу Римської Імперії італіків. Найбільше зиску принесли реформи Гракхів вершникам.Стосовно прямої мети реформи – відродження дрібної власності, то вони досягли лише часткових успіхів. Після їх реформ кількість громадян з дрібною власністю збільшилось, але це не усунуло проблему розорення селянства. Це розуміли і самі брати і тому вони заборонили відчужувати отриманні при розподілі ділянки. Але після їх смерті доволі скоро цей закон відмінили. Після смерті реформаторів зростання великого землеволодіння сильно посилилось.
БОРОТЬБА ОПТИМАТІВ І ПОПУЛЯРІВ: З кінця ІІ ст. до н. е. у Римі йшла боротьба між аристократичними і демократичними угрупуваннями. Дуже часто це залежало від того який полководець перемагав(якій групі він належав). Але загальною тенденцією було посилення демократичного угрупування і перемогам Гая Марія. Коли закінчилася зовнішня загроза, знов на передній план вийшли внутрішні проблеми, і демократичне угрупування продовжило грак ханський рух, хоча з деякими особливостями. Вождями популярів у ІІ ст. стали Луцій Аппулей Сатурнін(належав до нобілітету, але посварившись із сенатом він перейшов у демократичний табір) і Гай Сервілій Главція(Плебей, енергійний, гарний оратор, брутальний). Популярами в Римі називались люди з нобілітету, що використовували демократію для особистих причин. У 104 р. до н. е. Главція був назначений народним трибуном, де він почав вводити демократичні закони:
- Судовий, що був проти судового закону, що прийняв Гай Гракх
- Закон про посилення відповідальності за вимагання
У 103 р. народним трибуном був назначений Сатурнін:
- Закон про зменшення цін на хліб. Але сенат був проти і оптимати заважали голосуванню і закон не пройшов.
- Закон про наділення великими ділянками землі ветеранів Югуртинської війни(закон пройшов)
- У 103 р. був проведений знаменитий закон Сатурніна ‘’ Про образу величі римського народу ’’. За ним до суду можна було подавати на людину, якщо її дії якось могли нашкодити величі римського народу.Упродовж наступних років 102-101 рр. оформився союз популярів і Гая Марія, який насправді хоті встановити військову диктатуру, але для цього був не той час плюс у нього не достачало деяких особистих якостей для цього.У 101 р. Марій, Сатурнін і Главцій уклали угоду, що Марій вшосте стане консулом, Сатурнін вдруге народним трибуном, а Главцій – претором. І їм це вдалося. Під час виборів можна було спостерігати сцени насилля.
Основною їх метою було проведення 2-го аграрного закону, завдяки якому, усі хто прослужили у армії Марія 7 років отримували земельні ділянки. Але надавалися їм землі, що потрібно було ще завоювати. Керівництво колоніальною діяльністю поклалося на Гая Марію. Навколо цього закону розпочалась жорстка боротьба. Його противниками були вершники і римський плебс, бо землі надавались не лише громадянам риму, але й італікам. Але все ж таки закон пройшов.Але до реалізації було ще далеко. Майже увесь громадянський колектив став у опозицію.Саме в цей час Марій вирішив натравити демократів і аристократів, то він лише користувався демократами для своєї мети.На виборах 99 р. Сатурнін втретє висунув свою кандидатуру в народні трибуни і переміг . На консульських виборах було дуже напружено, бо разом з Главіцієм ще одна людина висунула свою кандидатуру, але люди його вбили.
10 грудня 100 р. н. е. в день вступу на посаду нових трибунів на форумі сталося побоїще.Сатурнінців відтіснили на Капітолій, де вони повинні були здатися. І тут Марій відчуваючи провину вирішив врятувати своїх колишніх союзників. Але аристократична молодь була занадто озлоблена і закидала їх черепицею. Загинув при цьому Сатурнін і Главцій, а Метелл гордо повернувся із заслання.Так закінчився демократичний рух на межі ІІ – І ст. до н. е. , що був продовженням руху Гракхів. Для цього руху були характерні :
- Зростання ролі незаможних верств
- Демагогія популярів, які широко використовували для цього анархічний елемент
- Участь армії в особі її вождя Марія.
До кінця ІІ ст. до н. е. демократія ще біль ослабла через пролетаризацію дрібних власників.