Вимоги плебеїв: допуск до суспільно землі, обмеження патриціанського землеволодіння, відміна боргової кабали, політична рівність
Етапи:
1. cер.VI ст. до н.е. – 494 – від реформ Сервія Туллія до встановлення народного трибуналу: №7 + подібність до реформ Клісфена + вели боротьбу за власні права, погрожуючи піти із Риму і заснувати нове місто – сецесії – виходи на Священну гору, втановлення посади недоторканого народного трибуна (обиралися на плебських зборах за трибами).
2. 494 – 444- від встановлення народного трибуналу до законів Капулея: під тиском плебеїв патриції були змушені створити комісію із 10 осіб для запису судових постанов + 449 – друга сецесія + закони ХІІ таблиць – родові звичаї замінені писаним правом + будь – яке посягання на приватну власність, рабство та нерівноправ'я суворо каралося, правова відмінність патриціїв і плебеїв, патронів і клієнтів вільних і рабів + шлюби із патриціями плебеям заборонялися.
449 р.до н.е. – закони консулів Валерія та Горація – три закони в інтересах плебеїв: підтвердження недоторканості особи народного трибуна, право апеляції до народних зборів засудженого на смерть, рішення плебейських зборів отримали силу закону, обов’язкового і для патриціїв., а у 444 році до н.е. закон Канулея визнав законність шлюбів патриціїі та плебеїв – основа для злиття багатої плебейської верхівки з патриціями в один стан.