Перша латинська війна. Вона тривала з 501-493р.до н.е. практично - громадянська. Кульмінація 496р.- битва при Регільському озері. Жодна з сторін не могла перемогти і війна пішла на спад. 493р.до.н.е.-підписання миру Спурія Касія.За ним Рим приймався до відродженого латин. союзу отримував однакові права окрім одного нюансу:з одного боку фігував Рим,а з іншого всі 8 союзників.Пеша латин.війна призвела до утвердження Риму як гегемона Лації, до усвідомлення плебеями своєї вагомості для рим. республіки.
Війни Риму з італійськими племенами. Італіки включали до себе латинів і сабінів.
Початок сутичок припадає на 493р. Рим зустрічається з загрозою з боку італ.племен-вольськів,в 480р. в результаті сутичок Рим взяв м.Коріолу-місто гегемон. Особливо відзначився юнак Геней Марций,перший зійшов на стіни Коріола,за що дали прізвисько Коріолан.Почав соромити сенаторів.Говорив що тільки боягузи могли піддатися внутрішній небезпеці.У 488р.до.н.е. лютував в Римі голод.Було вирішено закурити хліб в Сицилії.Промова Коріала була спрямована на те, щоб хліб видавався лише патриціям.Плебеї були обурені.Коріолан втікає до Вольськів, щоб там очолити їхнє військо.Оскільки він знав усю систему римської оборони,Рим стояв перед страшеною загрозою.Рим врятували жінки.З римської брами вийшли мати і жінка Коріоана.Коріоан вийшов їм на зустріч щоб обійняти.мати спитала його,кого вона буде обійпати,ворога чи сина.Коріон розвернув своє військо і повернувся до Вольськів,де був убитй своїми союзниками.
Третьою складовою можна вважати боротьбу із еквами, які у 458 році до н.е.оточили римську армію і здавалося, її вже ніого не вряту від загибелі. В цей момент римський сенат призначив диктатором Ц., який працював в полі. Вислухавши сенаторів, одягнув тогу і терміново зібрав військ, після чого розбив еквів. Через 15 днів свого диктаторства повернувся в рідне село.
Четвертою складовою частиною воєн 5ст.до.н.е.були війни з етрусками. Вейї 18км від Риму. Воюють вродовж всього 5 ст.до н.е. 406-306рр. Розпочинається розв'зка.9р.римляни воювали стінами Вейї та не могли взяти.Було послане посольство до Піфії + сенат обрав консула Марка Фурія Каміла. В 396р.почали рити підкоп – взяття Вейї.