Царювання й життя Гаумати передчасно обірвали змовники з Дарієм І. ( одружився з донькою Кіра II Атоссі )
- повстання Елам і Вавилон, їх підтримали Мідія, Маргіана, Вірменія, Парфія, Саттагідія, Єгипет, племена саків у Середній Азії. Персії . Найбільш масовим було повстання в Маргіані..
- придушено, розширив кордони держави, + Середньої Азії, Фракії, Македонії, північно-західної частини Індії. Не поталанило йому лише підкорити скіфів (516 і 512 рр. до н. Е.) Кордони держави Ахеменідів, пролягали за Дарія І від річки Інд на сході до Егейського моря на заході, від Вірменії на півночі до Ефіопії на півдні. У своїй державі Дарій І здійснив ряд важливих реформ,:
- поділив територію на 20 адміністративно-податкових округів — сатрапій (на кордонах краън). Очолювали новоутворені округи начальники областей — сатрапи ("охоронці царства"). ( перси).- цивільні справи, контроль місцевих чиновників.
- Армія в державі підпорядковувалася безпосередньо царю Нагляд же за чиновниками здійснював тисячоначальник — довірена особа царя, начальник його особистої гвардії. - армія складалася з кінноти (в ній служили представники знаті) та піхоти (до неї вербували простий люд. Ядром армії були 10 тисяч добірних вояків — безсмертні.
- кодифікації й уніфікації правових норм у своїй державі. У сфері юриспруденції важливу роль відігравали сім поважних перських родів, представлених у царській раді. (мова діловодства- арамейська).
- сист. державних податків (з кожної сатрапії,перси не платили,а виконували повинності).
- єдину для всієї імперії грошову одиницю — золотий дарик . (лише цар чеканив)
- До гарему, як це було заведено в Ахеменідів, входили не лише жінки та наложниці царя, а й інші жінки царської сім’ї — мати, сестри тощо. (наглядав євнух)
Закладені ним принципи ахеменідської монархії, титулатура царя царів" надійно прижилися в подальшій історії Ірану.
- зернові культури, в Мідії та Вірменії населення надавало перевагу скотарству, особливо конярству. Персії та Сирії виготовляли кращі сорти вин , розвивалося садівництво (перси вирощували груші, фісташки, західні народи Ірану — лимонне дерево, через що греки називали лимони мідійськими чи перськими яблуками).
- Бджільництво, птахівництвом ( курей, гусей качок). ремесла, основа- сільське господарство.
- торгівл, в самій Персії існували караванні шляхи. Перська держава розвивала не лише сухопутну, а й морську торгівлю.
- цар наділяв землею
- соціальна структура населення :1)повноправні громадяни міст, 2) вільних, позбавлених громадянських прав, різних категорій залежних людей 3)рабів.