- відновили завойовницькі походи в Нубію, Лівію та на Сінай, перетворили Східне Середземномор’я в єгипетську вотчину( приєднувати до своєї держави, будівн. фортець, які служили воєнними плацдармами для організації нових походів.
- XIII династії -занепад. Аменемхет III в фаюмі -столицю — Іттауї -двоповерхову гробницю з тисячами залів та переходів, -Лабіринтом. змінилося 8 фараонів,
- напади лівійці та нубійці, у країні спалахнуло грізне повстання низів,
- проникненню в Дельту кочівників-гіксосів — і вона знову розпалася на дві незалежні держави з столицями у Фівах (XIII династія) та Ксоїсі (XIV династія). В історії Єгипту настав II Перехідний період, що тривав з середини XVIII ст. до середини XVI ст. до н. е.
гіксоси - "володарі чужоземних країн", Гіксоси побудували в Дельті свої храми й фортеці, в тому числі твердиню Аваріс — оплот їхнього панування в Єгипті, а також 625-кілометровий мур між цією кріпостю та Геліополем. 1.повстання - один із останніх фараонів XVII династії Секененра-повалено. Син Секененра Камос - воєнний союз із нубійцями (кушитами). Критяни допомогли Камосу своїм флотом, що дало можливість фараону очистити від гіксосів не лише Мемфіс, а й частину фортеці Аваріс. Остаточно визволив країну Яхмос І, ( XVIII дин.).