Родова громада (рід) - це засноване на кровнородственных зв'язках і спільності майна об'єднання людей. ведучих спільне господарство
Родова громада - основна структурна одиниця первісного суспільства, його елементарна частка. Близькі пологи поєднувалися в племена, останні - у союзи племен.
Основні цілі цього об'єднання:
а) підвищення рівня безпеки за рахунок колективного протистояння ворожим людині чинностям природи;
б) підвищення рівня гарантированности успіху при відсічі нападам з боку собі подібних, при нападі на собі подібних.
Структура первісного суспільства: а) родова громада; б) плем'я; в) союзи племен.
Органи влади й керування в первісному суспільстві:
у родовій громаді а) загальні збори, б) старійшина;
у племені а) рада старійшин; б) вождь;
у союзі племен а) рада вождів племен; б) вождь (або два вожді, один із яких - військовий вождь) союзу племен.
Родова громада — колектив первісних людей, що є кревними родичами, які спільно трудилися й мали спільну майно. Почали формуватися в палеоліті з первісних людських черід. У мезоліті й неоліті на зміну родовим громадам прийшли сусідські громади, а потім - племена.
Саме панування зоологічного індивідуалізму стало на певному етапі розвитку стада первісних людей перешкодою для подальшого розвитку виробничої діяльності. І якісно нові, соціальні відносини виникли спочатку як засіб приборкання зоологічного індивідуалізму. Тому помилково розглядати соціальні зв'язки як подальший розвиток біологічних. У той же час протиріччя біологічного і соціального не можна розглядати в абсолюті. Піклувальний інстинкт, колективізм, різні акти взаємодопомоги, не тільки не зникли, а й отримали соціальні стимули. Становлення людського суспільства з необхідністю припускало приборкання, введення в певні рамки таких найважливіших індивідуалістичних потреб, як харчова й статева.
Якими ж нормами регулювали укладання шлюбу? Однією з них була вже відома нам родова екзогамія, спочатку дуально-родова, а згодом дуально-фратріальна, що виявлялася у перехресно-двоюрідному, або кроскузенному шлюбі. Чоловіки женилися на дочках братів своїх матерів, або на дочках сестер своїх батьків. В інших суспільствах кілька родив мов би по колу поставляли шлюбних партнерів один одному. Так само існували звичаї «уникнення» (запобігання) статевих зв'язків між людьми, які не належали до кола потенційних чоловіків і дружин.
З виникненням роду й дуальної організації на зміну людям і суспільству, що формувалися, прийшли готові люди й готове людське суспільство. Почалася історія справжнього людського суспільства, першою стадією якого була історія первісного суспільства, що сформувалося.