Схід грав важливе значення в економічному розвитку Європи, як завзято прагнули європейці дізнатися шляху до Індії. У XVI і XVII ст. в Москві були іноземці, які шукали шляхів на Схід. Почасти завдяки їм, частково завдяки власному торговельному досвіду в Москві вміли цінувати значення Сходу та шляхів, туди ведучих.
Петро, високо ставив торгівлю як важіль суспільного добробуту, не упустив з уваги і торгівлі зі Сходом. З 1715 р. він намагався виробляти розвідки про водних шляхах в Азії, які вели б до Індії ( з подібними цілями були послані в 1715р. Волинський до Персії, в 1716 р. Бекович - Черкаський в Хіву). Зрештою Петро зупинився на думці про придбання берегів Каспійського моря як базису для азіатській торгівлі. З цією метою, як тільки закінчена була шведська війна, Петро оголосив війну Персії. Був здійснений Каспійський (Перська) похід в 1722-1723 рр.
Скориставшись внутрішньополітичною кризою в Ірані, Росія активізувала зовнішню політику в Закавказзі. У 1722 р. вона здійснила похід на Кавказ і Іран, в результаті якого отримала західний берег Каспійського моря з Баку, Рештом, Астрабад. Подальше просування в Закавказзі було неможливо через вступ у війну Туреччини.
Каспійський похід зіграв позитивну роль в справі зміцнення дружніх зв'язків і співробітництва між народами Росії і Закавказзя, в боротьбі проти турецької агресії. У 1724 р. султан уклав Константинопольський мир з Росією, визнавши територіальні придбання в ході Каспійського походу. Росія зі свого боку визнала права Туреччини на західне Закавказзі.