План
1. Призначення прифермових молочарень, їх основні функції.
2. Типи прифермових молочарень, їх характеристика.
1. Призначення прифермових молочарень, їх основні функції
Обробити в господарстві та зберегти молоко в належному за органолептичними, фізико-хімічними та мікробіологічними показниками стані з моменту його отримання до надходження на молочні підприємства неможливо без наявності фермових молочарень.
Молочарні агропромислових господарств є зв’язуючою ланкою між тваринницькими фермами та молочними підприємствами.
Функції прифермових молочарень доволі широкі, а саме:
- здійснювати приймання молока від операторів доїння;
- здійснювати облік молока, що отримується на фермі, передається молочному підприємству або витрачається нам потреби господарства;
- здійснювати первинну обробку молока;
- у разі потреби зберігати молоко з дотриманням належних умов, що сприяють продовженню бактерицидних властивостей молока;
- транспортувати молоко на молочний завод з дотриманням умов перевезення, запобігаючи забрудненню молока, його нагріванню та заморожуванню у дорозі;
- забезпечувати телят необхідною кількістю знежиреного молока;
- за наявності технологічного обладнання переробляти молоко на різні молочні продукти залежно від технологічних можливостей і потреб господарства;
- досліджувати хімічний склад молока, його органолептичні та фізико-хімічні показники, оформлювати належну облікову документацію (журнали, товарно-транспортні накладні);
- систематично вивчати продуктивність молочної худоби та досліджувати склад молока окремих корів, груп або усієї кількості корів на фермі з метою визначення якості молока та виявлення племінних якостей тварин;
- готувати мийні та дезінфікувальні розчини, здійснювати санітарну обробку посуду, доїльних установок, устаткування;
- стежити за виконанням санітарних та ветеринарних правил.
2. Типи прифермових молочарень, їх характеристика
В залежності від місця розміщення, потужності, характеру виробничих операцій, що виконуються, виділяють наступні типи молочарень:
- прифермові чи при скотному дворі;
- центральна молочарня для обробки та зберігання молока;
- молочний завод;
- ферми-молочні заводи.
Молочарню при скотному дворі чи на пасовищі організовують при кожному скотному дворі. Вона представляє собою ізольоване, спеціально обладнане приміщення в корівнику. Зазвичай обслуговує одне стадо. Її основні задачі — приймання молока від операторів, очищення і транспортування до центральної молочарні або молочного заводу. В молочарнях такого типу молоко не зберігають.
Зазвичай на фермах з машинним доїнням корів добудовують приміщення, в якому розміщують молокоприймальне, мийне та машинне відділення і лабораторію.
Молокоприймальне відділення служить для приймання та первинної обробки молока. Тут встановлюють необхідне обладнання — фільтри, сепаратор, охолоджувач та інше обладнання в залежності від конкретних умов та призначення прифермової молочарні.
В мийному відділенні проводять миття посуду, устаткування та доїльних установок. Сюди обов’язково проводять холодну та гарячу воду. При доїнні в центральний молокопровід мийне відділення з’єднують з молокоприймальним відділенням або розташовують поряд з ним. Тут встановлюють баки з мийними, дезінфікувальними та мийно-де- зінфікувальними розчинами, стелажі для молочного посуду.
В машинному відділенні знаходяться всі необхідні деталі та механізми, що забезпечують безперебійну роботу доїльних установок та переробного обладнання.
Центральні молочарні — оснащують для обслуговування декількох стад молочної худоби, що утримуються в різних корівниках, їх оснащують в окремому приміщенні. Основні функції центральних молочарень: приймання молока від прифермових молочарень, його первинна обробка (фільтрування, сепарування, при необхідності теплова обробка, охолодження), зберігання до відправки на молочне підприємство, транспортування. Крім того, центральна молочарня здійснює приймання молока від індивідуальних здавальників.
Молочарня для обробки, зберігання та переробки молока — молочний завод. Молоко на таких заводах не тільки піддають первинній обробці, але переробляють на молочні продукти (зазвичай — кисломолочні напої, сир кисломолочний, сметану). Існують заводи, на яких окрім кисломолочних продуктів виробляють масло та сири сичужні. Такі заводи рекомендують для господарств, що належним чином забезпечені електроенергією, паливом та мають водопровідну мережу.
На фермах — молочних заводах молоко піддають повній обробці до його готовності до реалізації. Тут механізовані процеси очищення корівників від гною та процеси роздавання кормів. Корів доять у молокопровід і молоко одразу направляється на молочний завод, де піддається первинній обробці та нормалізації. Потім молоко направляють на фасувальні автомати. Такі заводи були в свій час побудовані на території колишнього СРСР в Московській та Рязанській областях.
Прифермові молочарні оснащують в ізольованому приміщенні в корівнику або будують окрему будівлю на відстані 50 м від корівника та інших тваринницьких приміщень, а від гноєсховища не ближче ніж за 100 м. Робочі ділянки повинні бути достатнього розміру для виконання роботи у відповідних санітарно-гігієнічних умовах. їх планування і розташування повинні виключати можливість бактеріальне забруден- ня сировини та продуктів. Виробництво молока, що піддається тепловій обробці, або виготовлення продуктів на молочній основі, що могли б нести в собі ризик зараження інших продуктів повинні здійснюватись на чітко ізольованій робочій ділянці.
Тварини не повинні мати можливості входити в помешкання, в яких здійснюється обробка, переробка та зберігання молока та молочних продуктів.
В молочарні повинна бути лабораторія. При наявності декількох ферм лабораторію розміщують в окремому приміщенні.
Розмір лабораторії визначається в залежності від характеру аналізів молока. В її задачі входить проводити контроль за якістю молока у відповідності до ДСТУ, готувати реактиви, мийні й дезінфікувальні розчини, виявляти корів, хворих на мастит та інші захворювання, слідкувати за дотриманням санітарно-гігієнічного режиму на фермах тощо.