1. Будова вимені корови
Молоко утворюється у молочній залозі — вимені. Це досить складний орган. Воно уздовж поділене сполучною тканиною на дві половини — праву й ліву. Кожна з цих половинок має передню й задню частини, або чверті. Останні мають по дійці, що функціонально ізольовані одна від одної. Кожна з них видоюється окремо, а повне видоювання може бути тільки тоді, коли видоєні усі чотири дійки. Буває, що в задній, а іноді у передній частині вимені розвиваються дві додаткові невеликі дійки, які, як правило, ніколи не доять.
Зовні вим’я корови вкрито тонкою ніжною шкірою з рідким волоссям. В шкірі багато жирових та потових залоз. Завдяки пластичності шкіра молочної залози при нагромадженні молока легко розширюється і легко спадає при доїнні.
Молочна залоза складається із залозистої тканини, або паренхіми. Паренхіма вимені має багато клітин, які утворюють, так звані, альвеоли. Альвеоли — дрібні бульбашки діаметром 0,1 ... 0,3 мм, їх число може сягати 2 млрд. Секреторні клітини, що безпосередньо продукують молоко, розміщені на внутрішніх стінках альвеол. Альвеоли утворюють скупчення по 8... 120 бульбашок, що за зовнішнім виглядом нагадують грона винограду.
Кожна альвеола має дуже вузьку молочну протоку. З’єднуючись такі протоки утворюють молочні канали, які, в свою чергу, в напрямі до дійки з’єднуються в ширші молочні проходи і попадають у цистерну залози.
Молочна залоза корови має чотири окремі молочні цистерни — по одній в кожній чверті вимені. Нижче кожної з цих цистерн розташована дійка, що всередині має свою молочну цистерну. Кожна цистерна молочної залози з’єднана отвором з дійковою цистерною, яка має вихід назовні через дійковий канал. На вершині дійкового каналу знаходиться кільцевий, або запиральний м’яз (сфінктер), який не дає молоку витікати. Під час доїння запиральний м’яз розтискується. Залежно від його розвитку дійки бувають тогодійні і м’які.
Вим’я оцінюють за величиною, формою, глибиною, шириною й довжиною. За розміром вим’я буває велике, мале, середнє. Вага вимені в окремих тварин становить від 1 до 24 кг. Для молочних корів бажане велике вим’я.
Кращою вважається квадратна форма вимені. Таке вим’я міцно прилягає до тіла і, як правило, не відвисає, а ззаду прикріплене високо і широко. Чверті в нього рівні й розташовані симетрично. Воно добре спадає після доїння; дійки спрямовані вертикально, однакової величини, помірної довжини, циліндричної форми. Така форма вимені і дійок бажана як для ручного, так і для машинного доїння.
Велике значення мають також величина і форма дійок. Дійки бувають конічної або циліндричної форми з потовщенням біля основи, посередині або в кінці, довгі, короткі, середньої довжини; товсті, тонкі, середньої товщини; жорсткі й спотворені. Форма і величина дійок має велике значення при машинному доїнні. На коротких, до того ж нерідко тонких дійках стакани не тримаються. На дуже великі й товсті дійки доїльні стакани важко надівати. Форма дійок вимені успадковується. Тому велике значення має відбір і підбір тварин за анатомічними особливостями будови вимені.
2. Секреція молока. Сутність процесу молоковиведення
Вим’я пронизане кровоносними та лімфатичними судинами, які подають кров, збагачену поживними речовинами, від серця до вимені, де вона розподіляється капілярами, оточуючими альвеоли. В такий спосіб клітини, що продукують молоко, забезпечуються поживними речовинами, необхідними для його виділення. “Збідніла” кров відводиться капілярами до вен і повертається у серце.
Дослідженнями складу крові, що притікає до молочної залози та відтікає від неї, встановлено, що компоненти молока утворюються із тих речовин, що надходять до залози з кров’ю у вигляді попередників (у підготовленому вигляді), а саме: молочний цукор — із галактози та глюкози; білок — із амінокислот; жир — із жирних кислот та гліцерину. Потік крові через вим’я становить близько 90 000 дм3 в день. Тобто, для утворення 1 дм3 молока потрібно близько 800 ... 900 дм3 крові. Джерелом поживних речовин, з яких утворюється молоко, є корми. Такі компоненти, як альбумін, глобулін, вітаміни, мінеральні речовини, потрапляючи до крові практично не піддаються змінам і через молочну залозу надходять у молоко. Велику роль у підготовці попередників молока відіграє печінка.
Утворення молока у вимені відбувається протягом доби безперервно. За умов правильної годівлі тварин процес синтезу молока тісно пов’язаний з його виведенням із вимені. Останнє залежить від центральної нервової системи та залоз внутрішньої секреції тварин.
Молоко, що знаходиться в цистерні та великих молочних протоках (цистернальне молоко) видоюється легко. Фактично воно витікає пасивно після розкриття сфінктера. Утримати його корова не може. А молоко, що заповнює альвеоли та дрібні молочні протоки (альвеолярне молоко), можна видоїти тільки, якщо у тварини виникне рефлекс молоковіддачі.
Рефлекс молоковіддачі — складний акт, що включає зміну тонусу мускулатури молочних протоків і цистерн залози, зміну тонусу кровоносних судин, скорочення альвеол, послаблення сфінктера тощо. При реалізації рефлексу молоковіддачі змінюється ритм деяких відділів головного мозку, знижується концентрація гормонів у гіпофізі та збільшується у крові, підвищується температура та кровообіг молочної залози, зростає тиск всередині цистерни.
Сутність процесу виведення молока пояснюється подразненням нервових закінчень (рецепторів), велика кількість яких знаходиться в шкірі тварин. Нервові збудження рецепторів по нервовим волокнам передаються до спинного та головного мозку та сприяють рефлекторному виділенню гормонів, таких як окситоцин та інші, що накопичуються у гіпофізі та з нього виділяються у кров. З током крові окситоцин потрапляє до молочної залози та активує її діяльність. Внаслідок чого відбувається виведення молока з альвеол в протоки, а з них в цистерну вимені, звідки його й видоюють.
Слід пам’ятати, що окситоцин діє у суворо обмежений час — лише
4.. . 5 хв, за які й потрібно видоїти корову. Потім гормон руйнується, рівень його концентрації в крові падає та рефлекс молоковіддачі згасає, що приводить до припинення виведення молока незалежно від того, повністю видоєне молоко з вимені чи ні. Молоко, що залишилось в альвеолах та дрібних протоках видоїти звичайним способом неможливо, тому при слабко вираженому рефлексі молоковіддачі тварина буде видоєна не повністю. Якщо це буде регулярно повторюватися, у корови настає порушення процесу молокоутворення, що зумовлює зниження молочної продуктивності. Активність рефлексу молоковіддачі, повторно викликаного, набагато нижче, а засноване на ньому доїння малоефективне.
Нервові збудження рецепторів впливають не лише на діяльність молочної залози, а й на інші функції організму: дихання, кровообіг, обмін речовин та на залози внутрішньої секреції. Навіть зростання і розвиток молочної залози в значній мірі залежать від дії подразників на її нервові закінчення. Тому доїння і масаж, будучи постійними подразниками, дуже сприяють розвитку вимені.
Без систематичного видоювання корів процес утворення молока припиняється. Молоко синтезується у вимені переважно в проміжках між доїнням тварин. Після доїння альвеоли та дрібні канали залози поступово заповнюються молоком, а через 4...6 годин воно накопичується у великих протоках чвертей вимені та молочних цистернах. Утворення молока гальмується при заповненні вимені на 80...90 %. Якщо проміжок часу між доїнням корів перевищує 12...14годин, синтез молока може припинитися, що пояснюється різким підвищенням тиску у вимені. Отже, необхідно своєчасно здійснювати доїння корів.
3. Способи доїння корів
Існує два способи доїння—машинне та ручне. Із усіх видів праці на фермі доїння є найбільш працемістким. Найкращим способом доїння, що в значній мірі полегшує пращо доярок є машинний, що широко використовується у сільських господарствах. Але разом з цим в деяких випадках ще застосовують ручне доїння. Цим способом доять корів, що знаходяться у пологовому відділенні, на пасовищі, при їх захворюваннях на мастит, а також у випадках, якщо використання доїльної установки за технічних причин не можливо (відключення електроенергії, псування апаратів тощо), для здоювання перших струменів молока, при додоюванні.
Ручне доїння. Найкращий спосіб ручного доїння корів — кулаком. Цей спосіб запобігає захворюванню рук доярки, не турбує корови і не призводить до псування дійок. Доїння кулаком відбувається швидко, молоко видоюється повністю навіть у тугодійних корів.
За хвилину доярка робить 80.. .100 стискань і видоює близько 1 дм3 молока. Доїння однієї корови триває 6...8 хв, з яких 1...1,5 хв припадає на масаж.
Двома пальцями найчастіше доять недосвідчені доярки. При такому доїнні доярка дуже витягує дійки і цим завдає болю корові, а також не забезпечується повне видоювання молока, особливо у тугодійних корів. Крім того, цим можна пошкодити м’язи дійок і порвати тонкі кровоносні судини. Успіх при ручному доїнні залежить від кваліфікації доярок. Досвідчена доярка одержує від корови більше доброякісного молока і зберігає вим’я корови в доброму стані.
Машинне доїння найбільш відповідає фізіології тварин. Це пояснюється тим, що подразнення однієї або двох дійок викликає рефлекторне віддавання молока в усіх чотирьох частках вимені. Тому доцільніше доїти корову одночасно з усіх чотирьох дійок, що можливо лише при машинному доїнні.
В світі існує понад 2 млн. доїльних установок і число їх зростає.
Складовими частинами будь-якого доїльного апарату є:
— чотири доїльні стакани;
— колектор, який розподіляє в доїльному стакані змінний вакуум, що надходить від пульсатора, і призначений для збирання молока;
— пульсатор, який перетворює постійний вакуум у змінний;
— доїльне відро з кришкою, в яке надходить молоко;
— гумові трубки та шланги.
Доїльні апарати поставляють з відром чи без відра з пристроєм для підключення до молокопроводу.
Обмивання і масаж вимені та інша підготовка корів при ручному доїнні зберігаються і при машинному. Весь процес машинного доїння поділяють на ряд операцій: підготовка доїльного апарату й вимені корови; надівання доїльних стаканів; доїння; машинне додоювання, зняття доїльних стаканів, догляд за вименем корови після доїння.
Доїльні установки бувають дво- та тритактні. В тритактних доїльних машинах, що найбільш повно відтворюють процес ссання корови телям, розрізняють 3 такти в циклі: такт смоктання — обидві камери стакана (під дійкою та міжстінна) знаходяться під вакуумом, відбувається витікання молока з дійки; такт стискання — міжстінна камера заповнюється повітрям (атмосферний тиск), а в камері під дійкою створюється вакуум, в результаті чого відбувається стискання та масаж дійки; такт відпочинку — піддійкова та міжстінна камери заповнюються атмосферним тиском.
Всі три такти являють собою один пульс. За хвилину апарат робить 40...50 пульсацій, число яких регулюється гвинтом, що знаходиться на кришці корпуса пульсатора. При закручуванні цього гвинта число пульсацій зменшується, і навпаки.
Співвідношення між тактами встановлено таке: смоктання — 45 %, стискання — 15 % і відпочинок — 40 %. Доїння однієї корови триває
4.. . 7 хв. Залежно від кількості доїльних апаратів одночасно можна доїти 5...10, а то і більше корів.
В двотактних доїльних апаратах відсутній такт відпочинку. При доїнні корів такими апаратами в доїльних стаканах завжди зберігається вакуум. Такт смоктання складає 66 % , а такт стискання — 34 %.
Робота з двотактними доїльними апаратами потребує дуже великої уваги. Апарат потрібно негайно вимкнути по закінченню виділення молока із залози, інакше можна травмувати вим’я корови, що призведе до захворювання на мастит. Доїння корів тритактним доїльним апаратом порівняно з двотактним відбувається повільніше, проте знижений ризик травмування дійок та вимені корови.
Для механізації доїння корів та первинної обробки молока на фермах промисловість випускає машини та устаткування, що комплектуються в доїльні установки. Доїльні апарати входять у комплекти доїльних установок. Вони поділяються на стаціонарні, що використовують для доїння тварин в стойлах з переносними чи пересувними апаратами та зі збором молока у відра, молокопровід чи фляги; стаціонарні для доїння в спеціальних приміщеннях зі станками різних типів; пересувні, які використовують на пасовищах.
До того ж використовують доїння корів на спеціальних доїльних площадках і в доїльних залах. Доїльні площадки бувають однорядні й дворядні, із заглибленням (траншеями) і без заглиблення робочого місця доярки, зі станками типу “тандем” та “ялинка”. Станки типу “тандем” розташовуються паралельно осі траншеї, а типу “ялинка” — під кутом до неї 30 або 45°.
Застосування доїльних установок типу “ялинка” при безприв’язному утриманні корів дає можливість одній доярці доглядати
60.. .80 корів і підвищити продуктивність праці в порівнянні з ручним доїнням у 5... 6 разів.
На великих фермах, де утримується понад 400 корів, використовують доїльні установки конвейєрно-кільцевого типу, що набули популярності під назвою “карусель”. При доїнні корів на карусельних доїльних установках продуктивність праці доярок зростає в 2 з лишком рази порівняно до доїння на площадках типу “ялинка” і “тандем”.
4. Організація і підбір корів для машинного доїння
Машинне доїння застосовується для корів, які мають здорове вим’я і нормально розвинуті дійки. Корів з дуже короткими або довгими дійками, на яких не тримаються доїльні стакани, доять вручну. Рани і різні потовщення на дійках також перешкод жують машинному доїнню.
Відбір корів для машинного доїння проводять ветеринарні працівники, зооінженери разом із операторами доїння. Вони проводять ретельний огляд тварин та встановлюють їх придатність до машинного доїння. За допомогою проб (дімастинова, мастидінова та інш.) і мікробіологічного аналізу виявляють приховані форми маститу. При формуванні груп корів звертають увагу на форму вимені (вона повинна бути чашко- або ванноподібною), рівномірність розвитку чвертей, форму дійок, відстань від кінчика дійки до землі (не менше 45 см), реакцію корови на доїльний апарат, швидкість віддачі молока, повноту видоювання.
Машинне доїння при інших однакових умовах в порівнянні з ручним підвищує продуктивність праці в 2...8 разів залежно від типу доїльної установки. Крім того, таке доїння дає можливість одержувати значно чистіше молоко, ніж при доїнні руками. Проте і при машинному доїнні потрібно суворо дотримуватись санітарно-гігієнічних правил та особистої гігієни. Доїльний апарат потрібно старанно доглядати, утримувати в чистоті, систематично мити, дезінфікувати, стерилізувати.
5. Основні ветеринарно-санітарні та гігієнічні вимоги до доїння корів
Для отримання доброякісного молока необхідно дотримуватись основних санітарних правил доїння та утримання корів.
Доять корів безпосередньо в стойлах корівника чи у доїльній залі.
Перед входом в доїльну залу оснащують переддоїльну площадку із розрахунку 2,5 м2 на корову. Час знаходження корів на цій площадці повинно не перевищувати 20 хв.
Після доїння корів направляють у післядоїльну залу (площадку). Переддоїльна та післядоїльна площадки повинні бути забезпечені з’ємни- ми перегородками, що дозволяють за потреби поділити тварин на групи по 10... 15 голів.
Ветеринарно-санітарну площадку оснащують декількома (2...4) станками індивідуальної фіксації тварин з підведенням до них холодної та гарячої води. Такі станки встановлюють після виходу з доїльної зали, для проведення огляду корів та поточних ветеринарних обробок (забору крові, вакцинації тощо).
Корів утримують у чистому добре провітрюваному приміщенні з наступними параметрами мікроклімату: температура повітря — 8...15°С; відносна вологість — 70 %; обмін повітря (м на 100 кг маси): взимку — 17, перехідний період — 35, влітку — 70; швидкість руху повітря — 0,5 м/с.
Перед доїнням корову чистять спеціальними скребачками, а забруднені частини тулуба обмивають теплою водою. Для підстилання стійла використовують якісні солому, стружку або тирсу. Не рекомендується для цього використовувати торф.
Роздачу кормів, чищення тварин, зміну підстилки та прибирання приміщення необхідно завершити не пізніше ніж за півгодини до доїння.
Перед доїнням корів дояр повинен вимити руки теплою водою з милом, витерти їх чистим рушником, одягнути чистий халат чи комбінезон та головний убір.
Після огляду вим’я корови з використанням кухля ретельно миють теплою водою (40 ± 5 °С), насухо витирають чистим рушником або індивідуальною серветкою. Рушники, серветки, кухоль та відро для інших потреб не використовують.
З метою підвищення якості молока перевагу слід надавати машинному доїнню, яке виконують відповідно до існуючих правил. На початку доїння сухими руками здоюють перші цівки молока з кожної дійки в окремий посуд, звертаючи увагу на наявність згустків, пластівців, крові чи гною, що свідчать про запалення молочної залози. У разі виявлення ознак захворювання вимені молоко здоюють в окремий посуд і для продажу не допускають. По закінченні доїння дійки насухо витирають чистим рушником чи серветкою.
Не допускається змішування молока від здорових і хворих корів.
Доїльну залу утримують в чистоті. Панелі стін фарбують масляною фарбою чи обліцовують плиткою, верхню частину штукатурять і білять. Доїльні станки, вакуум-провід та перегородки в доїльних приміщеннях один раз на рік фарбують у світлі кольори.
Підлога доїльної зали повинна бути міцною, без порогів та виступаючих частин, вологонепроникною та мати нахил до каналізаційного отвору.
Доїльна зала повинна бути повністю забезпечена холодною та гарячою водою з пристосуванням для циркуляційного миття доїльного та молочного устаткування. Вона повинна бути добре освітленою природнім світлом (площа вікон до площі підлоги повинна становити 1:10). Не допускається наявність у залі шкідливих газів (метану, сірководню, аміАку тощо).