Надниркові залози – це парний орган невеликих розмірів, розташований над верхніми полюсами нирок. Складаються з двох шарів, які розрізняються за походженням,морфологією і функціями, - кори і мозкової речовини.
У корі надниркових залоз виробляється велика кількість гормонів ( кортикостероїдів, або кортикоїдів), які регулюють обмін мінеральних і органічних речовин, виділення статевих гормонів. Кортикоїди відповідають за стійкість організму проти інфекційних хвороб, пристосування до стресових ситуацій. Окрім того, у корі наднирників секретується невелика кількість статевих стеродіїв, головним чином андрогенів. Глюкокортикоїди впливають на вуглеводний обмін.
Гіперфункція – спричинює раннє статеве дозрівання з швидким припиненням росту , гіпофункція – бронзову хворобу, зниження артеріального тиску, порушення функції серцево – судинної системи і дихання.
Мозковий шар виділяє гормони
адреналін і норадреналін, які забезпечують термінову мобілізацію всіх ресурсів організму, перерозподіл функцій органів, спрямованих на підвищення м*язової працездатності і виживання організму в стресових ситуаціях. Норадреналін і адреналін є медіаторами проведення нервового імпульсу в синапсах нервової системи. Гіперфункція мозкового шару викликає прискорення серцебиття, підвищення пульсу і кров*яного тиску, розширення зіниць, посилення розпаду глікогену. Супроводжується зростанням вмісту цукру в плазмі крові, розширенням бронхів, звуженням вен та артерій шкіри, гальмування секреції та моторики травного тракту.