Механічна тканина складається із групи спеціальних клітин, які надають міцності органам і самій рослині. Ці клітини можуть бути живі або мертві, товстостінні, рівномірно або нерівномірно потовщені, паренхімні або прозенхімні.
Характерна особливість механічних тканин полягає в тому, що вони складаються в основному із мертвих клітин (за винятком коленхіми) з потовщеними, звичайно просоченими лігніном оболонці ками з дрібними і нечисленними порами. Розташування їх щільне, звичайно без міжклітинників (за винятком пухкої коленхіми).
Функції клітин механічної тканини:
- надає твердості та міцності рослині;
- забезпечує пружність та гнучкість рослин.
Виділяють такі типи механічних тканин:
коленхіма — еластична опорна тканина первинної кори молодих стебел дводольних рослин, а також листя. Складається з живих клітин з нерівномірно потовщеними не здерев'янілими первинними оболонками, витягнуті уздовж осі органу;
склеренхіма — (луб'яні волокна) міцна тканина з відмерлих клітин із здерев'янілими і рівномірно потовщеними оболонками, забезпечує міцність органів і всього тіла рослин.
склереїди — (кам'янисті клітини) мертві паренхімні клітини з товстими здерев'янілими оболонками. Зустрічаються групами в кірці хвойних та деяких листяних порід, у твердих оболонках насіння і плодів.