Ці тварини мають добре розвинені голову, тулуб і ногу. На голові є одна чи дві пари щупалець. У молюсків з однією парою щупалець (ставковики, котушки) очі розташовані при основі щупалець. У видів, які мають дві пари щупалець, очі розташовані на верхівці довшої пари (виноградний слимак).
Більшість черевоногих молюсків має спірально закручену черепашку. їхній тулуб повторює звивини черепашки і тому не має певної симетрії (асиметричний). У багатьох водяних видів (наприклад, рапани) устя закривається особливою захисною кришечкою. Черепашка складається переважно із карбонату кальцію, а ззовні вкрита шаром рогоподібної речовини. Внутрішня поверхня черепашки має перламутровий шар, утворений розташованими певним чином пластинками карбонату кальцію. У деяких черевоногих молюсків (наприклад, у голих слизунів) черепашки немає або вона вкрита шкірою .Способи живлення черевоногих молюсків дуже різноманітні. Виноградний слимак і голі слизуни - рослиноїдні форми, які інколи ушкоджують культурні рослини. Рослинами живиться і більшість прісноводних видів. Багато видів морських черевоногих - хижаки, наприклад рапана, яка живиться мідіями та устрицями.У глотці черевоногих міститься м'язистий язик, вкритий рядами хітинових зубців, які утворюють тертку .За її допомогою ставковик зішкрібає шар водоростей з поверхні підводних предметів. У ротовій порожнині, крім тертки, є ще особливі щелепи, що слугують для перетирання їжі. У всіх представників класу добре розвинені слинні залози. У деяких хижих морських видів до складу слини входять отруйні речовини, що паралізують здобич.Нервова система представлена п’ятьма парами гангліїв,з*єднаних між собою за допомогою комісур і конектив.У примітивних форм серце складається з одного шлуночка і двох передсердь, у більшості - з одного шлуночка і одного передсердя. Від шлуночка відходить аорта, що ділиться на головну і внутрішню артерії, які, у свою чергу, галузяться на більш дрібні судини. У мешканців водойм органи дихання - зябра, які дають змогу дихати розчиненим у воді киснем. Наземні і деякі прісноводні види дихають атмосферним повітрям за допомогою легені.Видільна система черевоногих представлена однією ниркою (у нижчих форм - двома), яка своїм лійкоподібним, розширеним, вкритим вієчками кінцем відкривається у перикардій, а другим, звуженим, - у мантійну порожнину, куди й виводяться продукти обміну речовин.Серед черевоногих є як гермафродити, так і роздільностатеві види. Запліднення у них завжди перехресне та внутрішнє. У наземних і прісноводних видів розвиток прямий.
У багатьох морських видів розвиток відбувається з перетворенням. При цьому з яєць виходять личинки, які живуть у товщі води і разом із морськими течіями переміщуються на великі відстані. Це сприяє розселенню виду.Клас Черевоногі поділяють на три підкласи:
- Передньозяброві (Prosobranchia);
- Задньо-зяброві (Opisthobranchia);
- Легеневі (Pulmonata).