Основні механізми руху іонів через клітинну оболонку – дифузія та в меншій мірі – масовий потік. Рушійною силою дифузії виступає градієнт концентрації розчиненої речовини. Масовий потік – це рух розчиненої речовини разом з розчинником. Рушійна сила масового потоку – градієнт гідростатичного тиску.
Дифузія солей крізь клітинну стінку відбувається завжди: адже протопласт на внутрішній стороні поверхні постійно поглинає іони і це постійно підтримує градієнт їхньої концентрації.
Масовий потік відб.завдяки транспірації. Пори клітинної стінки виявляють масовому потоку значну протидію, тому що вони в молодих коренях заповнені гелем, внаслідок чого вклад його в загальний фонд поглинених солей відіграє певну роль лише при інтенсивній транспірації.
Активне транспортування – найважливіший регулятор трансмембранного потенціалу. У зв’язку з тим, що всі іони заряджені, швидкість дифузії їх визначається не лише проникністю мембрани, а й різницею концентрації їх по обидві сторони мембр.(хім..потенціал), а також електричним потенціалом, що виникає між внутрішньою та зовнішньою сторонами мембр.
Витрати енергії проторушійної сили здійснюються різними шляхами: це може бути електричне або електрофоретичне сполучення Н+ -транспортування з дифузним перенесенням іонів. Електричний потенціал в даному випадку виступає рушійною силою для неспецифічного транспортування катіонів у клітину або аніонів у напрямку активного транспортування.