Економічний механізм регулювання земельних відносин в Україні грунтується на двох різновидах грошової оцінки земельних ділянок: Нормативній (податковій) та Експертній.
Нормативна (податкова) грошова оцінка, як правило, застосовується при вирішенні законодавче обумовлених задач. Насамперед, це встановлення розмірів земельного податку, ставок орендної плати та справляння державного мита при укладанні деяких цивільно-правових угод. Нормативна грошова оцінка проводиться в ході так званої масової оцінки земель населених пунктів, затверджується відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування і до визначення ціни продажу земельної ділянки у власність на приватизаційному, а тим більш, на вторинному земельному ринку, прямого відношення не має.
Експертна грошова оцінка проводиться по кожній окремо делімітованій земельній ділянці виходячи з її індивідуальних рентоутворюючих властивостей на підставі загальновизнаних у світовій практиці методів. Експертна оцінка здійснюється фахівцями, які мають спеціальну професійну підготовку та відповідний кваліфікаційний сертифікат Держкомзему України. В ході експертної грошової оцінки, як правило, визначається найбільш імовірна ринкова або інша вартість земельної ділянки, конкретний різновид якої залежить від завдань оцінки та сфери застосування отриманих результатів. Відповідно до Указу Президента України від 19 січня 1999 року № 32 "Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення", вартість земельної ділянки, що продається у власність, визначається органами Держкомзема України Виключно на підставі експертної грошової оцінки.
Основні нормативно-методичні документи, на підставі яких здійснюється експертна оцінка, - це "Методика експертної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення", затверджена постановою КМУ від 16.06.99 р. № 1050, та "Порядок проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення", затверджений наказом Держкомзему України від 08.07.99 р. № 72. Згідно цим документам, експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться за наступними методичними підходами:
• капіталізація чистого доходу;
• зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок;
• врахування витрат на спорудження об'єктів нерухомого майна на земельній ділянці;
• грошова оцінка земельної ділянки за вищезгаданими "Методикою грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів)" І "Методикою грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" в частині оцінки земель населених пунктів;
• поєднання декількох методичних підходів з умовним розподілом забудованої земельної ділянки на складові компоненти (земельна ділянка, будівлі, споруди).