Будь-яка підприємницька діяльність здійснюється в певних організаційних формах. Вибір форми організації підприємницької діяльності залежить від особистих пристрастей та смаків, але в основному визначається об'єктивними умовами — сферою діяльності, наявністю грошових коштів, перевагами та недоліками відповідних форм підприємств. Щоб зробити правильний вибір, треба знати, з чого можна вибрати
Організаційною одиницею підприємництва є фірма або компанія.
Фірма — це підприємство, організація, установа, яка здійснює господарську діяльність з метою одержання прибутку. Фірмою можуть бути представлені індивідуальні підприємці або об'єднання їх.
Компанія — це асоціація підприємств, що функціонує на принципах партнерства, корпорації або інших формах організації бізнесу.
Найбільш прикметними ознаками, що відрізняють одну організаційно-правову форму від інших, доцільно вважати:
—кількість учасників створюваного господарського суб'єкта (об'єднання);
—хто є власником використаного капіталу;
—джерела майна як матеріальної основи господарської діяльності;
—межі майнової (матеріальної) відповідальності;
—спосіб розподілу прибутку і збитків;
—форму управління суб'єктом господарювання.
Загальновідомі три основні організаційно-правові форми підприємницької діяльності: 1) одноосібні володіння; 2) партнерства (товариства); 3) корпорації. Розглянемо детальніше ці форми.
Одноосібне володіння. Суть його полягає в тому, що все майно фірми належить одному власникові, який самостійно управляє фірмою, одержує прибуток і несе повну особисту відповідальність за всі зобов'язання фірми. Одноосібні володіння мають свої переваги.
По-перше, оскільки весь прибуток належить підприємцеві, вів кровно зацікавлений в ефективній праці.
По-друге, у власника фірми витрати на організацію виробництва невеликі.