1. Крадіжки (для перепродажу, під замовлення «чорних колекціонерів», з метою викупу чи страхової виплати)
Найвидатніший приклад, коли крадіжка «зробила» долю картини – Леонардо да Вінчі «Мона Ліза», вкрадена у 1911 співробітником Лувру, італійським майстром дзеркал Вінсенцо Перуджею. Усе керівництво пішло в відставку, т.к. рік перед крадіжкою директор музею стверджував, що крадіжка «Мони Лізи» так само реальна, як спроба викрасти дзвони собору Паризької Богоматері. Цікаво, що підозрюваними були Гійом Аполінер (арештований) та Пабло Пікассо.
Розшукали картину у 1913, коли злодій «клюнув» на провокацію директора галерії Уффіці. Злодій отримав мізерний строк, т.к. його виправдовували через … патріотизм (прагнув відібрати вкрадене французами).
2. Підробки
Таємна колекція французького пенсіонера Пьєра Льо Геннека (біля 300 незнаних праць Пікассо), 2010
Найзнаменитіший «стилізатор» – Хан ван Меєгерен, що підробляв Вермеєра (див. фільм Грінуея «Зет і два нулі» (1985).
3. Знищення (з метою вандалізму чи через недбалість)
Баміанські статуї Будди, розстріляні із гармат талібами у 2001
Сюди ж відносять ідеологічний вандалізм: іконоборство візантійське та періоду Реформації, нацистська концепція «дегенеративного мистецтва» та радянська «буржуазного мистецтва».
4. Афери (найчастіше – інвестиційні)
У 1980-их рр.. в західній Україні «промишляла» російська компанія «Совіарт», яка від імені дилерів брала твори мистецтва на реалізацію, і більше їх ніхто ніколи не бачив. Справа закрилася у зв’язку із розпадом СРСР і неактуальністю подібних розслідувань у 1990-их.
Але найвідомішою аферою була історія групи Афінса. Група Афінса була свого часу групою інвестиційних компаній Іспанії (зареєстрована в Мадриді), третім за обсягом комерційним утворенням по торгівлі колекційними товарами після аукціонних домів СОТБІС і КРІСТІС. У 2006 році іспанська поліція викрила масштабну аферу, пов’язану із побудовою фінансової піраміди, яка коштувала кільком сотням вкладників понад 5 міліарди євро.
Читати історію групи Афінса тут:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%84%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%B0
5. Порушення авторських прав
Фотограф Альберт Уотсон проти відомого художника Девіда Датуну, 04.2013