пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ


Роман «Місто»

 

Роман «Місто», написаний у 1927 році, - перший урбаністичний роман в українській літературі. Це твір поєднало в собі національні традиції з європейським психологізмом. У центрі - проблеми взаємовідносин міста і села, становлення нової творчої особистості. Розповідь представлений через душевні та інтелектуальні пориви Степана Радченка - енергійного сільського юнака, який приїздить до Києва, вступає до технічного вузу і сподівається повернутися з новими знаннями в село. Перед нами постає образ кмітливого, наглядової людини, який чітко становить характеристики людей. Перші його знайомства - це торговець («Дивак, бур'ян, сміття, який зникає без сліду і згадки») і вчитель («... він і так вже мертвий, як латина, яка тільки бісу потрібна») - дають йому підстави не тільки для роздумів, але і для певного дослідження: що ж таке цей «місто». Герой твору сповнений рішучості і впевнений у тому, що він завоює місто, тому що він для нього «старий порох, якою стерти».

Про міщан він мислить ще категоричніше: «їх потрібно прибрати геть, розчавити ... і на їх місце прийдуть інші ». Блукаючи по Хрещатику, спостерігаючи за натовпами людей, розмірковуючи про те, скільки хлопців і дівчат з'явилися в містах, Степан доходить висновку: «У місто вливається свіжа кров села, яке змінить його вигляд і істоту».

Місто Степан «завойовує» поступово, крок за кроком. Спершу він оселяється у передмісті, з часом перебирається все ближче до центру, знімаючи окреме приміщення, а в кінці твору вже оглядає місто «згори». Те, що стало б предметом засудження в селі, в місті було звичайним явищем: спочатку Степан закохався в дівчину зі свого села, яка їхала з ним разом у місто теж вчитися; зізнався їй у коханні, і незабаром покинув її, оскільки підсвідомо пред'являє звинувачення їй у своїх невдачах; потім він сходиться з дружиною торговця, на квартирі у якого живе. Щоразу все це для нього ніби вперше і по-справжньому, проте, мине час, мине любов - і все починається спочатку.

Юнак наполегливо піднімається сходинками міського життя, його захоплює література. Спершу це було ніби несерйозно, проте з часом літературний вир захоплює його і несе з собою; «І збирався ж він від того письменства позбутися, - так ні, само чіпляється!» Письменник показав у своєму романі процес становлення Автора, показав, так сказати, всю літературну кухню: «Література складається з творчості, життя літературна - з розмов літераторів». Підмогильний розповів про перше Степанова оповіданні «Бритва», про піднесення і занепад творчих пошуків. Про те, що перші твори були написані на догоду ідеї звільнення, яке послужило причиною громадянської війни, письменник робить зауваження: «... ніде ще розстріли не відбувалися так просто, ніколи ще трупи не лягали так покірно, як у творах Стефана Советовченка». У головного героя відбуваються злети і падіння, коли він відчуває «похоронний марш його зухвалим надіям».

Яскравою фігурою в романі виникає поет Вігорскій, якому довелося протягом усього твору виражати в діалогах з Степаном погляди і думки, які жваво обговорювалися у творчих колах. Наприклад: «Найбільш погана помилка - вважати неминуче доцільним», «Після того, як надприродне відкинуто, неприродне залишилося нашій єдиній втіхою», «Мозок - ось найголовніший ворог людини» та ін Вігорскій, зображений не так детально і послідовно, як головний герой , але його репліки дають уявлення про літературні розмовах письменників того часу.

Підмогильний залишає свого героя тоді, коли той сідає до столу писати твір власного життя. Образ складний, суперечливий, далеко не однозначний, але саме в цьому і полягає цілісність характеру, який активно реагує на зміни: в особистому житті, літературних колах, взаєминах з жінками, товаришами, просто знайомими. Письменник зобразив людину, в якому постійно борються добро зі злом, який іноді заради особистого затвердження здатний вчинити щось аморальне, і разом з тим - це неординарна особистість, не позбавлена ​​вміння скептично, а то й іронічно, сприймати себе і навколишній світ.

У творі автор не робить ніяких ідеологічних акцентів, не піднімає і не виправдовує свого героя, не нав'язує читачеві своїх висновків, а змушує його замислитися над людською природою, яка є невід'ємною складовою дійсності. До речі, потрібно звернути увагу, що головний герой твору не зображений у якомусь політичному чи ідеологічному аспекті, автор лише описує ті кроки, які той робить на літературному шляху.

Час написання твору В. Підмогильного «Місто» було безкомпромісним, особливо, якщо зважити, що творчість письменників оцінювалася владою через призму звеличення більшовицьких революційних досягнень. Тому зрозуміло, чому в 30-х роках минулого століття цей твір було оцінено як вороже пролетаріату, як твір, в якому протиставляється місто селу, і критикою сприймався як «наскрізь несучасний», «занадто суб'єктивний». В. Підмогильний у багатьох своїх творах, і в романі «Місто» зокрема, простежує внутрішні фактори, мотивації затвердження молодий людини, боротьбу двох почав за збереження цілісності характеру.

Письменник звертає увагу читачів на проблему пристосування інтелігенції, майстерно будує і сюжетні лінії, і діалоги і роздуми героїв. На жаль, життя письменника на 36-му році життя обірвала сталінська хвиля знищення української інтелігенції, тим не менш, його спадщину - це найкращі зразки прози початку XX століття.


2.Слово про рідну матір

У творі б'ється пульс полум'яного патріота. Поет з любов'ю відтворює образ Вітчизни — її чарівну природу, героїчну історію, невмирущу культуру, красу її сучасного буття. Всіма помислами своїми поет линув до рідної України, яка знемагала у нерівній боротьбі, але не стала на коліна перед окупантами. В уяві постають картини природи України з її зеленими океанами степів, гаїв та дібров, синню чистих озер і тихоплинних рік. Ніякій силі не осквернити тієї землі, «що освятив Тарас своїми муками-ділами, що окрилив Тарас громозвукими словами». В роки смертельної сутички з фашизмом «гаряча дума Кобзаря» надихала народи на боротьбу з ворогом. Крім Шевченка, Україну прославили у віках й інші видатні сини і дочки України — це філософ і поет, мандрівний учитель народу Григорій Сковорода, це «молоток Каменяра і струни Лисенка живії, і слави золота зоря круг Заньковецької Марії!» Народ, який дав світу такі духовні цінності, мистецьку красу, знемагає «в болях ран» і відчайдушно бореться, але не падає на коліна перед загарбниками. Рідній Україні йдуть на допомогу народи-брати. Непоборність народів, які прагнуть «спільної мети» — знищення фашизму — автор утверджує низкою риторичних запитань:

У поемі створено образ-символ непоборного народу, який прагне жити з усіма в дружбі й мирі, але в тяжку годину готовий стати на смертний бій і оборонити від нападників рідну землю, її минуле і майбутнє. Поет підкреслює, що в битві з фашизмом, захищаючи всю цивілізацію і духовність від коричневої чуми, український народ черпає сили зі своєї історії, пам'яті, що передається із покоління в покоління.


хиты: 1145
рейтинг:0
Гуманитарные науки
литература
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь