Фінансовим підсумком господарської діяльності будь-якого підприємства є його прибутковість, яка, як відомо, характеризується абсолютними і відносними показниками. Абсолютний показник прибутковості — це сума прибутку. Відносний показник прибутковості — це рівень рентабельності. Основними цілями аналізу прибутку є:
1. Загальна оцінка виконання плану, прогнози, динаміка.
2. Визнач відхилення фактичного прибутку від передбаченого планом. Вивч динаміки прибутку за ряд звітних періодів.
3. Визнач суми резервів зростання прибутку і розробка рекомендацій щодо використання їх у виробництві.
4. Вивч основних напрямків розподілу прибутку.
Інформаційною базою для аналізу прибутку та рентабельності є:
-Фінансовий план.-Баланс підприємства -Звіт про фінансові результати та їх використання за попередній та звітний періоди -Декларація про прибуток підприємства.-Доходи від реалізації товарів (робіт і послуг) -Зведена таблиця основних показників
-Матеріали маркетингових досліджень.
В аналізі використ наступні показники прибутку: балансовий прибуток, оподатковуваний прибуток, чистий прибуток.
На закінчення аналізу розробляються конкретні заходи, спрямовані на попередження і зменшення збитків і втрат від даних видів діяльності.
Аналіз рентабельності продукції
Показники рентаб більш повно, ніж прибуток, характериз остаточні результати господарювання, тому що їх величина показує співвіднош ефекту з наявними або використаними ресурсами. Їх застосовують для оцінки діяльності підприємства і як інструмент інвестиційної політики і ціноутворення.
Показники рентабельності можна об'єднати в кілька груп:
-показники, що характеризують рентабельність витрат виробництва та інвестиційних проектів;
-що характеризують рентабельність продажів;
- що характеризують прибутковість капіталу та його частин.
Всі ці показники можуть розраховуватися на основі балансового прибутку, прибутку від реалізації продукції і чистого прибутку.
Рентабельність виробнич діяльності (окупність витрат) (R 3) обчислюється шляхом відношення балансового (Пб) або чистого прибутку (Пч) до суми витрат по реалізованій чи вироблену продукцію
R3 = Пб R3= Пч
_____ або ___
3 3