БО – це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. (згідно закону України)
Мета БО – забезпечення повною, достовірною інформацією внутрішніх та зовнішніх користувачів.
Внутрішні користувачі – власники підприємств, вищий управлінський персонал, керівники, працівники підприємства.
Зовнішні користувачі – дійсні та потенційні інвестори,банківські та інші кредитні установи, покупці, замовники, клієнти, постачальники, державна податкова служба, фонд державного майна, державний комітет статистики та інші.
Предмет БО – на що направлений БО – господарська діяльність підприємства, яка складається з окремих господарських операцій.
Метод БО – сукупність правил і процедур ведення БО.
Принципи БО – базові правила або концепції, які покладені в основу БО.
Суб’єкт БО – підприємство.
Об’єкт БО – майно підприємства.
Стандарти БО МП (позитивні сторони):
- Підвищення прозорості і зрозумілості інформації яка розкриває діяльність суб’єктів господарювання, що забезпечується шляхом дотримання правил їх складання.
- Можливість об’єктивно розкривати і віддзеркалювати фінансову інформацію звітуючи суб’єктів, а також порівнювати результат їх діяльності в цілях забезпечення адекватної оцінки їх потенціалу.
- Можливість залучити додаткові джерела капіталу та партнерів по бізнесу.
- Доступ до інформації про фінансовій стан потенційних партнерів.
- Забезпечення порівнянності звітності з іншими організаціями незалежно від того, резидентом якої країни вони є і на якій території вони здійснюють свою діяльність.
Національний стандарт – це нормативно-правовий акт, затверджений міністерством фінансів України, що визначає принципи та методи ведення БО і складання фінансової звітності, що не суперечать міжнародним стандартам (в Україні їх 35).
БО:
- Управлінський облік – забезпечення інформацією для прийняття управлінських рішень, ведеться на великих підприємствах.
- Податковий облік – ведеться з метою накопичення даних про валові доходи і витрати відповідно до чинного законодавства і використовується для складання податкової звітності, форма, правила, порядок і термін подання якого визначаються Податковим кодексом України (2010р.), а також держ. податкової служби. Забезп. складання податкової звітності.
- Фінансовий облік – сукупність правил і процедур, які забезпечують підготовку і надання фінансової інформації про господарську діяльність підприємства зовнішнім і внутрішнім користувачам (стан активів підприємства, прибутковість). Забезпечує відображення фінансового стану підприємства.
Обов’язковими є фінансовий і податковий, управлінський – необов’язковий.
Функції БО:
- Інформаційна – надання інформації внутрішнім і зовнішнім користувачам.
- Контрольна – контроль за законністю використання майна підприємства.
- Аналітична – аналіз всієї діяльності підприємства.
- Оціночна – оцінка активів майна підприємства.
Методи БО – використання сукупності загальних та специфічних прийомів або способів, щодо виявлення, передачі інформації про діяльність підприємства.
- Загальні (аналіз, синтез, індукція, дедукція, порівняння, аналогія, мотивування).
- Специфічні (документація, інвентаризація, рахунки, подвійний запис, оцінка, калькуляція, баланс, звітність).