пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

8. трансактний аналіз е. берна


Підхід до аналізу ситуації в залежності від позицій, займаних партнерами, розвивається в руслі трансактного аналізу - напряму, який в останні десятиліття завоювало величезну популярність у всьому світі. Досить сказати, що книги Е. Берна "Ігри, в які грають люди. Люди, які грають в ігри", Т. Харріса "Я - о'кей, ти - о'кей" і М. Джейс і Д. Джонджевал "Народитися, щоб перемогти", присвячені теорії і практиці трансактного аналізу, розходилися мільйонними тиражами. Мабуть, основою такої величезної популярності цього напрямку стала його логічність, що здається очевидність і відкритість для неспеціалістів, не кажучи вже про те, що навчання спілкуванню з допомогою трансактного аналізу дійсно сприяє вмінню людей взаємодіяти.

Головним посилом трансактного аналізу є припущення про те, що основними діями в спілкуванні є дії, свідомо чи несвідомо спрямовані на зміну або регулювання своєї або чужої позиції в спілкуванні. Існує кілька варіантів до визначення цих позицій.

Так, наприклад, англійська психотерапевт Ф. Перлз виділяє дві основні позиції в розмові: господар становища і підпорядкована сторона. Це саме ситуативні позиції, які, проте, мають певні усталені риси. Так, людина в позиції господаря становища веде себе більш авторитарно, він "все знає краще за всіх", вимогливий, часто вдається до погроз. Основний дієслово - "повинен". Позиція підпорядкованої сторони передбачає певні стереотипи в поведінці. У цій позиції чоловік потребує захисту, він залежний, підпорядкований, позбавлений ініціативи влади. Типові репліки: "Я хотів як краще", "Що я можу зробити, я зовсім забув про твоє прохання". Ця позиція, незважаючи на свою видиму залежність і безпорадність, допускає набагато більше маневрів, ніж позиція господаря становища і, загалом, більш вигідна.

Між партнерами по спілкуванню завжди є незрима, проте добре відчутна дистанція. Це як би розташування партнерів по вертикальній осі в просторі спілкування. Партнер, що "тисне", розташовується па пий вище; партнери, провідні розмова "на рівних", - на одному рівні. Якщо кожен з партнерів прагне стати "вище", відбувається конфлікт. Такі позиції в спілкуванні видний теоретик театру П. М. Єршов назвав "прибудова зверху", "прибудова знизу", "прибудова поруч".

Однією з найбільш поширених концепцій комунікацій останнім часом стала модель его-станів (я-станів), запропонована американським психотерапевтом Еріком Берном (1910-1970). Вона привернула увагу людей бізнесу, так як, на думку багатьох, дає найбільш точне пояснення поведінку людини в різних ситуаціях.

Кожне его-стан, за Берном, є замкнутим і складається з: "я-Батько", "я-Дорослий", "я-Дитина".

Берн вважає, що на мові психології стан "я" можна описувати як систему почуттів, визначаючи її як набір узгоджених поведінкових схем. Е. Берн зазначає, що кожна людина володіє певним, найчастіше обмеженим репертуаром станів свого "я", у яких суть не ролі, а психологічна реальність.

Стан "я", як зазначає він далі, - це нормальні фізіологічні феномени. Людський мозок організовує психічну життя. Продукти його діяльності сортуються і зберігаються у вигляді станів "я". Кожен тип станів по-своєму життєво важливий для людського організму.

У його теорії трансактного аналізу основними поняттями є стани его і трансакції. Під станом его Берн розуміє відносно незалежні і відокремлені у внутрішньому світі людини сукупності емоцій, установок і схем поведінки. Таких відособлених комплексів і способів поведінки Берн виділяє три: Батько, Дорослий і Дитина. Батько - це такий стан его, почуття установки і звичне поведінка якого відноситься до ролі батька. Стан Дорослого звернено до реальної дійсності, стан Дитини - це актуалізація установок і поведінки, виробленого в дитинстві.

Важливо, що, згідно теорії трансактного аналізу, Батько, Дорослий і Дитина - це не абстрактні стилі поведінки, а цілком конкретні і важливі спогади, які є у кожної людини, які, хоча і не завжди усвідомлюються, але все-таки є і справляють відчутний вплив на поведінку людини. Основні особливості цих позицій представлені в таблиці 11.

Таблиця 1. Основні характеристики позицій Батька, Дорослого і Дитини

Трансакт - це будь-яке словесне або безсловесне спілкування як мінімум двох людей. Він може супроводжуватися словами, поглядами, потиском рук і т. д. Якщо людина правильно розуміє трансакты міжособистісного спілкування, він дуже швидко усвідомлює, чому комунікації між двома людьми бувають конструктивними і чому в інших випадках виникають перешкоди.

Традиційно виділяються три типи трансакцій: додаткові, що перетинаються і приховані. Насправді їх може бути набагато більше, але ці три розглядаються як типові.

Додатковою називається така взаємодія, при якому партнери адекватно сприймають позицію один одного, однаково розуміють ситуацію і скеровують свої дії саме у тому напрямку, яке очікується і приймається партнером. Виділяють два підтипи додаткових трансакцій: рівні і нерівні. У рівних відносинах партнери знаходяться на однакових позиціях і відповідають саме з тієї позиції, з якої і очікує партнер.

Ось приклад з книги Е. Берна "Ігри, в які грають люди. Люди, які грають в ігри". Хірург, визначивши на основі наявних у нього даних необхідність у скальпелі, простягає руку до медсестри. Правильно витлумачивши цей жест, визначивши відстань і необхідні м'язові зусилля, вона вкладає скальпель в руку хірурга рухом, якої від неї чекають.

Саме цей підтип можна назвати спілкуванням з повним взаєморозумінням.

Нерівне спілкування можна проілюструвати наступним чином.

Керівник: "Ви знову наплутали - вам нічого не можна доручити!"

Підлеглий: "Ну що поробиш, я взагалі нездатний". Тут дії не в передачі інформації, а найчастіше саме в оцінці партнерів по спілкуванню.

Наступний вид трансакції - пересекающееся взаємодія.

Зразки цього спілкування зустрічаються набагато рідше. По суті пересекающееся взаємодія - це "неправильне" взаємодія. Його "неправильність" полягає в тому, що партнери, з одного боку, демонструють неадекватність розуміння позиції і дій іншого учасника взаємодії, а з іншого боку, яскраво виявляють своп власні наміри і дії. Наведемо наступний приклад.

Один з приятелів запитує: "котра година?" Інший відповідає: "Ти що, не можеш подивитися на свої годинники?"

В даній ситуації перший хотів отримати інформацію, а другий його не зрозумів або не захотів зрозуміти. Якщо вони не знайдуть взаєморозуміння і спілкування не перетвориться на додаткове взаємодія, то така розмова потенційно конфліктний.

Третім типом трансакції є приховане взаємодія. Це така взаємодія, яке включає в себе одночасно два рівня: явний, виражений словесно, і прихований, уявний. Розглянемо наступний приклад.

Уявімо собі, що два співробітника сидять на нудному зборах і між ними відбувається наступний розмова: - Не забудь, до чотирьох до нас прийдуть замовники.

- Так, мабуть, доведеться зараз піти. Це приклад явного взаємодії.

- Дика нудьга. Може, хоч якось вдасться втекти?

- Ну, молодець, добре придумав! Це приклад прихованого взаємодії.

Зрозуміло, що те, що відкрито вимовляється, є прикриття для того, що мається на увазі. І в даному прикладі явне і приховане взаємодія відбувається з різних позицій. Очевидне - з позиції "Дорослий - Дорослий", а приховане - з позиції "Дитина - Дитина".

Використання прихованих трансакцій передбачає .шип глибоке знання партнера, або більшу чутливість до невербальних засобів спілкування, тону голосу, інтонації, міміки і жесту, оскільки саме вони найчастіше передають прихований зміст.

Отже, позиція Дорослого найбільш краща в ділових контактах. Саме вона формує партнерський стиль спілкування.

Однак для більш глибокого розуміння спілкування, для того щоб можна було не тільки усвідомлювати свої помилки, але і уявити собі, як можна їх виправити, необхідно розібратися в питанні про походження різних позицій в спілкуванні. Чому людина виявляється в тій або іншій позиції?

Так, почувши певні слова і інтонації з вуст партнера, ми можемо приблизно визначити ситуацію. Якщо нам чується роздратування чи невдоволення на нашу адресу, то ситуація загрозлива; якщо чути навчальні, дидактичні інтонації, то це ситуація настанови або виховання. У той же час в наших силах вплинути на ситуацію, задати тон і напрямок подальшого розвитку подій.

 


27.03.2016; 23:22
хиты: 333
рейтинг:0
Общественные науки
психология
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь