Віруси існують у двох формах: що покоїться, або позаклітинні й (вірусні частинки, або віріони), і репродукується, або внутріклітинній (комплекс вірус — клітина). Всі віруси умовно розділяти. на прості й складні. Прості віруси складаються з нуклеїнової кислоти й білкової оболонки — капсиду; деякі кристалізуються; форма паличкоподібна, ниткоподібна й сферична. Складні віруси крім білків капсиду й нуклеїнової кислоти можуть містити ліпопротеїдну мембрану, вуглеводи й не структурні білки — ферменти. Прикладом складно організованих вірусів служать збудник грипу й герпесу. їх зовнішня оболонка є фрагментом ядерної чи цитоплазмової мембрани клітини — господаря, з якої вірус виходить у позаклітинне середовище. Розмір віріонів 15-350 нм. (довжина деяких ниткоподібних вірусів сягає 2000 нм.); більшість ниднмі тільки в електронний мікроскоп.
Усі активні процеси вірусів протікають у клітинах-господарях. Поза клітинами господаря вірусна частинка не проявляє ніяких ознак життя: не харчується, не дихає, не росте, не розмножується. Проте, проникнувши в клітину, вірус «підпорядковує» її собі, примушує виробляти нові вірусні частинки, це приводить клітину до загибелі, а вірусні частинки, що звільнилися, заражають нові клітини. Роль вірусів у природі та житті людини
Разом з тим є віруси, що вражають деякі бактерії. їх називають бактеріофагами, або просто фагами.
Шляхи й механізми еволюції вірусів остаточно не встановлені. Властивості вірусів описуються криптограмою. Віруси різко відрізняються від усіх інших форм життя. За будовою та організацією вони є нуклеопротеїдними частинками, за способом репродукції - внутрішньоклітинними паразитами. Будучи автономними генетичними структурами, віруси мають низку атрибутів життя, у тому числі такі важливі, як здібність до еволюції. Віруси — об'єкт молекулярної біології.
Роль вірусів
1) Спричинення вірусних захворювань, часто масових (епідемії грипу).
2) Використання людиною вірусів у біологічному методі боротьби зі шкідливими видами (вірус міксоматозу для боротьби з масовим розмноженням кролів в Австралії).
3) Використання людиною вірусів у генетичній інженерії (для перенесення генів у клітини бактерій).
4) Віруси є фактором зміни генетичної інформації прокаріотичних організмів.
5) Віруси використовують для розпізнавання бактеріальних захворювань.
2.