Тема 4: Теорія загальної макроекономічної рівновагиДовгострокова крива сукупної пропозиції – виражає взаємозв’язок між обсягом національного виробництва і рівнем цін після того, як всі ціни та заробітна плата пристосувалися.
Довгостроковий період – проміжок часу, протягом якого величина сукупної пропозиції відновлюється на рівні потенційного випуску, а рівноважний рівень цін змінюється на потрібну для цього величину.
Ефект храповика – ціни легко підвищуються, але важко знижуються.
Інвестиційний попит – попит підприємців на засоби виробництва для відновлення зношеного капіталу і збільшення реального.
Кейнсіанська модель сукупної пропозиції – за цією моделлю зарплата змінюється не так легко і швидко.
Класична дихотомія – представлення економіки у вигляді двох відокремлених один від одного секторів: реального і грошового.
Короткострокова крива сукупної пропозиції – будується для даного рівня середніх витрат виробництва при кожному можливому значення випуску.
Класична модель сукупної пропозиції – це модель згідно з якою сукупна пропозиція не залежить від рівня цін, оскільки заробітна плата й ціни є абсолютно гнучкими.
Короткостроковий період – період довгострокової нерівноваги, час після шоку сукупного попиту або сукупної пропозиції, протягом якого рівноважний обсяг сукупної пропозиції відхиляється від потенційного випуску, а рівноважний рівень цін нестабільний, тому що не відповідає своєму довгостроковому значенню.
Крива сукупного попиту – відображає зміни, що відбуваються в поведінці споживачів по мірі зростання цін.
Крива сукупної пропозиції – шкала, графічно представлена у вигляді кривої, що показує рівень реального внутрішнього обсягу продукції, який буде вироблено за кожного можливого рівня цін та за інших рівних обставин.
Макроекономічна рівновага – стан, коли відбувається ідеальний збіг запланованих обсягів покупок і продажу для всіх економічних агентів з реальни виробництвом благ.
Нецінові фактори сукупного попиту – різноманітні шоки – раптові зміни умов рівноваги на ринках, викликані заходами економічної політики, зовнішньоекономічними, політичними та природними чинниками.
Нецінові фактори скупної пропозиції – чинники, що викликають підвищення або зниження очікуваного рівня середніх витрат при кожному можливому обсязі сукупному випуску.
Номінальні змінні – виражаються у грошах – наприклад, номінальна зарплата, номінальний ВВП.
Попит держави – попит на вітчизняні й імпортні товари та послуги для виробництва суспільних благ і державних інвестицій.
Попит закордону – попит на блага певної країни, який залежить від співвідношення цін на вітчизняні та зарубіжні товари, та обмінного курсу національної валюти.
Потенційний ВНП – такий реальний обсяг ВНП, який виробляється в країні за умов повної зайнятості та повного і раціонального використання усіх видів ресурсів, тобто коли фактична норма безробіття дорівнює природному рівню безробіття.
«Провал координації» - в умоваї недосконалої інформації при ринки учасники ринку обирають найменш ризикований варіант поведінки, безпрограшний для фірми, але не обов’язково для споживачів.
Проміжний відрізок кривої – відображає розширення обсягу сукупної пропозиції під впливом зростання цін до максимально можливого рівня.
Реальні змінні – одночасно впливають як на величину потенційного випуску, так і на короткострокову криву сукупної пропозиції.
Регресивний розрив – величиниа, на яку повинен зрости сукупний попит для того, щоб підвищити рівноважний рівень ВВП до не інфляційного рівня повної зайнятості.
Синергічний ефект – зростання ефективності за рахунок системного використання обмежених ресурсів на пріоритетних напрямках соціально – економічного розвитку країни.
Соціально-економічна рівновага – такий стан країни, при якому економічний розвиток підпорядкований досягненню стратегічних соціальних цілей суспільства.
Споживчий попит – платоспроможний попит домогосподарств на споживчі товари.
Структура сукупного попиту – споживчі витрати населення + приватні інвестиції в державну економіку + державні закупки товарів і послуг – чистий експорт
Сукупна пропозиція – загальний обсяг товарів та послуг в економіці, який може бути запропонований фірмами при певному рівні внутрішніх цін.
Сукупний попит – загальний обсяг вітчизняних товарів і послуг, які готові купити домогосподарства, фірми та уряд країни.
Цінові фактори сукупної пропозиції – визначають нахил короткострокової кривої сукупної пропозиції .
Явище гістерезису – втрати частини виробничого потенціалу внаслідок того, що падіння виробництва виявилося достатньо стійуим і довгостроковим.
|