пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

29.Складнопідрядні речення розчленованої структури та їх типи.

  Складнопідрядні речення розчленованої структури – підрядна частина яких звичайно відноситься до всієї головної частини в цілому і пов'язується з нею за допомогою так званих семантичних сполучників, тобто сполучників, що виражають певні семантичні відношення. Головна частина може існувати окремо, без підрядної частини, яка не є необхідним продовженням головної. «Цивільний простір серед тісного міста його приваблював, бо чимось подібний був до степу».

з підрядними часу вказують на час або період тривання дії головної частини. Поєднуються з головною частиною за допомогою сполучників як, як тільки, ледве та ін. Дві групи: з відношенням; різночасності.

з підрядними умови виражає реальну чи ірреальну (можливу, припустиму) умову, за якої відбувається чи могла б відбутися дія гол част.

з підрядними мети означають мету дії гол част. Сполучники щоб, аби + складені спол для того щоб, задля.

з підрядними причини розкриває причину, що викликає дію гол част, або дає обгрунтування причини того, про що говориться у гол част. Спол бо, через те що, тому що та парним сполучником а що ... то.

з підрядними місця вказують на місце чи напрямок дії головної частини. Відносяться звичайно до всієї головної частини, хоча можуть пояснювати й окреме слово

СПР порівняльні за допомогою порівняльних сполучників як, мов, немов, наче, неначе пояснює гол част шляхом порівняння і відповідає на питання як?

СПР допустові підрядна частина яких, поєднуючись із гол за допомогою допустових сполучників, означає умову, всупереч якій відбувається дія гол част, і відповідає на питання незважаючи на що? Сполучників хоч, хай, дарма що, незважаючи на те що, яким у гол част можуть відповідати сурядні сполучники але, та, проте, однак, якщо підрядна частина стоїть перед головною Нехай умру, та думка не умре.

Окрему підгрупу становлять узагальне-допустові, в яких зміст підрядної частини має узагальнений характер, а в головній йдеться про результат, протилежний тому, якого слід було б чекати. Спол слова як не, де не, скільки не, куди не, коли не, який не, хто не, що не, хоч як, хоч як Як не мудруй, а правди ніде діти.

СПР наслідкове означає результат дії головної або наслідок, що логічно випливає із змісту всієї гол част. Існує зумовлена змістом взаємозалежність гол і підр чатин: якщо підрядна означає наслідок, гол – причина. Спол так, що (аж/ж).  з підрядними супровідними (або приєднувальні) містить у собі додаткове повідомлення з приводу висловленого у головній. У гол частині, за винятком інтонаційної незавершеності, будь-які граматичні ознаки, що вказували б на необхідність підрядної, відсутні, а сама підрядна частина має у своєму складі лексично невизначене сполучне слово, яке набирає конкретного змісту від головної.

Дослідники: Марія Яківна Плющ, Шульжук Каленик Федорович, Бевзенко Степан Пилипович, Кулик Борис Миколайович.

 


18.06.2015; 13:30
хиты: 347
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь