пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

14. Прикметник. Специфіка граматичних категорій прикметника.

Прикметник — це частина мови, що виражає постійну (статичну) ознаку предмета, граматично виявлену в категоріях роду, числа і відмінка.  Граматичні категорії роду, числа та відмінка є асемантичними, похідними від однойменних категорій іменника. Значення роду, числа та відмінка у прикметникові не співвідносне з реальним поділом осіб за статтю, не відтворює кількісної ознаки предмета і не сумісне з типом предметного значення відмінка, прикметник не має значення роду, а змінюється за родами. Категорія роду прикметника не класифікуюча, як в іменнику, а словозмінна, оскільки прикметник дублює граматичні значення опорного іменника.

За знач. та граматич. ознак. поділяються на якісні і відносні. Якісні (вир. безпосередньо закладені в самому предметі змінні ознаки, які можуть виявлятися більшою чи меншою мірою, за кольором, смаком, розміром). Грам. та словотв. ознк.: здатність утворювати ступені порівняння, від них можна утв.якісно-ознчальні присл. із суф. -о,е та ім. з абстр.знач. із суф.-ість.(дотепність, цікавість, ясно, цікаво). Від них можуть утв. похід. прикм. за допомогою суф. субєкт.оцінки: довжелезний, новісінький, зеленуватий. Можуть сполучатися з присл. міри і ступеня вияву ознаки (дуже, занадто). Відносні - вир. незміннні сталі ознаки через їх відношення до іншого предмета, явища, дії. ознаки за часом, матеріалом, призначенням вчорашній, шкільний, деревяний. Гр. ознак.: мають тільки похідні основи: читати-читальний. Можуть бути замінені ім.-прийм зворотом, підряд. реченням,іншими опис. конструкціями: джерельна вода-вода з джерела.

Ускладі відносних розріняють: власне відносні, присвійні, порядкові. Присвійні - вир. Ознаку предмета за належністю її особі, тварині. Ознаки присвійності вир. прикм. суфікси ів,їв,ов,єв,ев. (водіїв, Петрів); ин,їн сестрин,дончин, -ач,яч, курячий.

Ступені порівняння якісних прикметників. два ступені порівняння: вищий і найвищий. Вищий ступінь порівняння Є дві форми ступенів порівняння прикметників: синтетична (передається одним словом), і  аналітична (передається двома словами). Українська мова надає перевагу синтетичній формі. Синтетична форма вищого ступеня порівняння твориться за допомогою суфіксів -іш- або -ш-.  Проста форма найвищого ступеня порівняння утворюється від простої форми додаванням префіксів най-, рідше — щонай-, якнай-: тугіший — найтугіший, Аналітична форма вищого й найвищого ступенів порівняння утворюється за допомогою слів більш, менш, найбільш, найменш, які ставляться перед звичайною формою прикметника: розвинений — більш розвинений.

Міра якості може бути передана за допомогою різних морфем та слів, а саме: а) префіксами пре-, все-, над-, за-, ультра-, архі-: премудрий, всесильний, б)  суфіксами -ущ-, -уч-, -езн-, -анн-, -енн-: худющий, злючий,  в)  за допомогою слів дуже, вкрай, особливо. Зменшена міра якості може бути передана: а)  суфіксами -уват-, -ав-: темнуватий. б)  за допомогою слів трохи, ледь, не дуже: трохи вузький.

 


18.06.2015; 13:01
хиты: 306
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь