Навчальний предмет у школі - це пристосована до вивчення та чи інша наукова галузь або сфера діяльності. Кожний навчальний предмет має свої особливості. В українській національній школі українська мова найголовніший навчальний предмет, який має величезне значення у підготовці учнів до життя. Українська мова — це особливий предмет шкільного навчання, оскільки вона є державною мовою України і водночас є рідною мовою українського народу, який творив її впродовж багатьох століть. Державна мова – важлива ознака будь-якої держави, а ми маємо етнічну державу.
Шкільний курс української мови передбачає вивчення таких розділів: фонетика, орфоепія, графіка, лексика і фразеологія, будова слова, словотвір, морфологія, синтаксис, орфографія, пунктуація, стилістика. Подається необхідна сума теоретичних знань, виробляються практичні навички культури усного і писемного мовлення. Деякі розділи (орфоепія, графіка, орфографія, пунктуація) вивчаються не окремо, а в зв'язку з опрацюванням питань інших розділів. Учні знайомляться також з мовою як суспільним явищем, роллю її в житті людей і, зокрема, в шкільному навчанні. У процесі вивчення всього курсу української мови розглядається питання інтегрованості, використання між предметних зв’язків. Вивчення мови невіддільне від розвитку усного і писемного мовлення учнів, передбачає збагачення словника їх, оволодіння нормами літературної мови на всіх рівнях, формування в школярів умінь і навичок зв'язного викладу думок.
Головна мета навчання української мови - Формування національно свідомої, духовно багатої особистості, яка володіє вміннями і навичками вільно, комунікативно виправдано користуватися мовними засобами української мови (стилями, типами, жанрами) в усіх видах мовленнєвої діяльності (аудіювання, говоріння, читання, письмо)
Мета навчання укр. мови:
Пізнавальна (1.формування у школярів наукового світогляду на мову;2. озброєння учнів основами знань про мову і мовлення;3. естетичне виховання учнів засобами мови)
Практична (1. формування орфографічних і пунктуаційних умінь і навичок;2. засвоєння норм літературної мови;3. розвиток комунікативних умінь і навичок)
Завдання шк. курсу вивч. укр мови
Рідна мова
* виховання потреби у вивченні рідної мови;
* формування духовного світу учнів, цілісних світоглядних уявлень, ціннісних орієнтирів;
* вироблення навичок комунікативно виправдано користуватися мовними засобами з дотриманням української мовної етики;
* засвоєння базових орфоепічних, граматичних, лексичних, правописних, стил. умінь і навичок;
* ознайомлення учнів з мовною системою як основою формування мовних і мовленнєвих умінь і навичок
Нерідна мова
* ознайомлення учнів з найважливішими відомостями про українську мову, її функції, роль у розвитку нації;
* навчання дітей користуватися багатствами української мови на основі практичного засвоєння мовних і мовленнєвих понять;
* розкриття багатства і краси української мови;
* засвоєння норм літературної мови;
* формування українознавчої компетенції
Лінгв.осн.навч. орієнтують нас на три аспекти мовних явищ:мова, мовленнєва діяльність,результат мов лення(текст).З огляду на це у методи ці викладання мови визначені три напрямки:1)оволодіння системою мови; 2)оволод.мовленнєвою діяльністю; 3)навчання продукту мовл.-тексту.
Психол. осн.навч. орієнтують на розуміння взаємозалежності мови-мислення.Для засвоєння мови велике значення відіграє як чуттєва,так і логічна сторона розумової діяльності.Під час навчання мови важливу роль відіграють сприйняття(слухові,зорові).Успіх засвоєння мови залежатиме і від роботи пам’яті.Словеснику слід пам’ятати, що мовленнєві уміння пов’язані з емоціями, уявлен нями,мисленням
Дидакт.осн.навч.Педагогічні технології, що плідно вивчаються й упровадж. в практику сучасної школи, зумовлюють нові підходи до навчання мови, вибір методів,прийомів і засобів навчання. по-новому осмислюються закономірності та принципи,що забезпеч. технологію навч, тобто пріоритети,взаємодію учит. й учнів.