(Самюеь Клеменс) . Перший вірш – «Буйний жарт» .
1884 – «Пригоди Гекльберрі Фінна» - започаткував нову стилістику, новий неповторний образ. Боротьба письменника з романтизмом тривала протягом усього його творч. шляху. Відтворення життєвої правди. Гумор письменника:гротеск описує життя ам.. Ранні розп. –смішні,основні їх мотиви почерпнуті з реал. дійсності, і дет. розповіді до риси правдиві, взяті з навколишнього побуту.
«Пригоди Г. Фінна»: сюжет книжки про Гека - мандри, що завжди обіцяють захоплюючі пригоди. Тут письменник повернувся до своєї улюбленої форми оповіді від першої і зробив героєм-оповідачем не Тома, хлопчика з буржуазної сімї а Гека - бездомного бродягу. Одна з основних особливостей гумору Твена -
руйнування умовностей і традицій, що дають хибне уявлення про світ. Щоб досягти цього ефекту, Твен вводить у свої оповідання
образ простодушної людини, простака, який бачить світ щиро й наївно розповідає про свої життєві враження.
Такий герой стає центральним,визначав особлив. та хар. гумору Твена.
Марк Твен чи не перший серед зарубіжних письменників зумів глибоко показати психологію дитини, її радощі й переживання у всій своїй зовнішній непослідовності і внутрішній цільності.
Насильство над дитиною – злочин. Твен довів «здатність комічної літер стати й епосом народного життя, як стали ним «Пригоди Гекльберрі Фінна», і філософським осмисленням історії, яким є «Янкі при дворі короля Артура. Роман «принц та жебрак» - автор ставить героя перед вибором.