Конкуренція – суперечки між суб’єктами ринкового господарства за найбільш вигідні умови виробництва, продажу і купівлі товару.
Функції:
1)є єдиним засобом досягнення збалансованості між попитом і пропозицією, в кінцевому результаті між суспільними потребами і виробництвом.
2)виконує функцію спілкування і погодження інтересів виробників.
3)змушує товаровиробників знижувати індивідуальні виробничі витрати.
4)стимулює підвищення якості продукції та послуг.
5)забезпечує формування ринкової ціни.
6)підвищує конкуренцію виробництва, розвитку його технічного рівня.
Форми:
1)вільна; 2)внутрішньо-галузева; 3)міжгалузева; 4)міжнародна; 5)недосконала конкуренція (монополістична; олігополія)
Цінова конкуренція – боротьба між товаровиробниками за споживачів, шляхом зниження ціни виробництва товарів і послуг без зміни їх якості.
Нецінова конкуренція – боротьба за споживачів, шляхом впровадження новинок НТП, що веде до покращення якості, асортменту продукції.
Конкуренція має важливе значення в житті суспільства. Вона стимулює діяльність самостійних господарських одиниць. Через конкуренцію товаровиробники в певній мірі контролюють один одного. Їх боротьба за споживача призводить до зниження цін, зменшення витрат виробництва, поліпшення якості продукції, прискорення науково-технічного прогресу.
У той же час конкуренція загострює протиріччя економічних інтересів, надзвичайно посилює економічну диференціацію в суспільстві, обумовлює зростання непродуктивних витрат, спонукає до створення монополій. Без адміністративного втручання державних структур конкуренція перетворюється на руйнівну силу для економіки.