а) 24 серпня 1991 ВРУ приймає Акт проголошення незалежності України. Це був документ величезної ваги, підтверджений всенародним референдумом 1 грудня 1991. В ньому понад 90% населення проголосувало за незалежність України. Того ж дня Президентом України було обрано Л. Кравчука. У грудні 1991 незалежність України визнали 68 держав. 8 грудня 1991 у Біловезькій Пущі зібралися лідери Білорусії (Шушкевич), Росії (Єльцин) та України Кравчук і підписали угоду про ств. СНД. СРСР припинив своє існування.
Проголошена незалежність поставила питання про розбудову держави. Одним з найперших державотворчих кроків було запровадження атрибутів державності. Важливими віхами на цьому шляху стали:
- Фіксація кордонів. 4 листопада 1991 року ВР прийняла З «Про держ. кордон України», який проголошував недоторканість кордонів, визначав порядок їх охорони та правила переходу.
- Визначення громадянства. 8 жовтня 1991 року ВР прийняла З «Про громадянство України». Відповідно до нього громадянство надавалось усім, хто проживав на території республіки.
- Визнання нац. символіки як державної. У січні — лютому 1992 р. постановами ВР затверджено як держ гімн на мелодію М. Вербицького «Ще не вмерла Україна» та слова Чубинського. 28 січня 1992 ВРУ затвердила держ. прапор України – стяг із горизонтальних смуг жовтого і синього кольору. 19 лютого 1992 ВРУ визнала тризум малим держ.гербом.
- Запровадження власної грошової одиниці. 2 вересня 1996 року відповідно до Указу Президента на зміну купону прийшла справжня нац. валюта — гривня.
- Вже 6 грудня 1991р побачив світ З «Про Збройні сили України», у якому Україна офіційно проголошувала ств. власних збройних сил.
б) Процес творення КУ поч 16 липня 1990. Тривав 6р.У ньому можна виділити 3 основних етапи.
- 16 липня 1990 - жовтень 1993 - поч. робота з підготовки проекту нової КУ.
- листопад 1994 -червень 1995 - відновленням конституційного процесу.
- червень 1995 - 28 червня 1996 - прийняття КУ ВРУ. 17 квітня 1996 поч. розгляд проекту К, але не було результатів. Тому 26 червня 1996 Кучма видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 щодо прийняття нової КУ. У відповідь на це ВРУ прийняла 27 червня постанову "Про процедуру продовження розгляду проекту КУ у 2-му читанні". Було також вирішено вести роботу в режимі одного засідання до прийняття нової КУ. 28 червня 1996 р. о 9 год 18 хв ВРУ прийняла і ввела в дію КУ.
У своїй структурі КУ, прийнята на 5 сесії ВРУ, скл з преамбули, з 15 розділів, які об’єднують 161 статтю, в тому числі 2 статті Прикінцевих положень, та 14 пунктів перехідних положень. К закріплює основні принципи укр. демократичної, соц. і правової держави, в якій людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, безпека визнаються найвищою цінністю. Одна з основних ідей К є те, що держава функціонує для людини, а не навпаки. К закріплює принцип поділу влади на З, В і С та їх незалежність одна від одної. Основою зовн. політики України є забезпечення її нац. інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з усіма країнами світу. Україна є унітарною, соборною державою. Єдиним органом ЗВ в Україні є ВР. Президент України за К є главою держави і виступає від її імені. Він обирається прямим всенародним голосуванням терміном на 5р. Головним органом ВВ є КМУ, який очолює прем'єр-міністр України. Судочинство в Україні зд. КСУ і судами загальної та галузевої юрисдикції. К закріпила територіальний устрій України та визначила принципи МС. К базується на кращих досягненнях вітчизняного та зарубіжного законодавства, враховує набутий істор. досвід та знаходиться на рівні кращих конституцій Європи.