Орографічні фактори: рельєф, висота над рівнем моря, крутизна і експозиція схилу.
Рельєф впливає на ґрунтоутворення, а характер рельєфу, місцеположення в ньому біо- та екосистем значно впливає на їх функціонування, регулює їх співвідношення і дію прямих екологічних факторів.
Із зміною рельєфу змінюються кліматичні і ґрунтові умови.
Таким чином, за рахунок рельєфу збільшується різноманітність умов існування і відповідно урізноманітнюється видовий склад.
Залежно від величини форм рельєфу виділяють три категорії:
Ø макрорельєф (гори, низовини, міжгірські западини),
Ø мезорельєф (пагорби, яри, гряди, степові блюдця тощо),
Ø мікрорельєф (мілкі западини, нерівності, пристовбурові підвищення та ін.).
Рельеф
Орографические факторы (характер рельефа, высота над уровнем моря, протяженность, характер склонов и др.) – очень сложно, косвенно действующие факторы. Они не являются экологическими факторами в узком смысле, так как непосредственно на растительные сообщества влияния не оказывают. Тем не менее, роль рельефа как фактора, очень сильно влияющего на климатические и эдафические факторы, чрезвычайно велика. С рельефом связана вертикальная поясность растительного покрова. В большинстве случаев именно разнообразие условий рельефа обеспечивает разнообразие растительных сообществ в пределах одной климатической зоны. Нередко рельеф определяет распространение тех или иных видов растений и, тем самым, видовой состав растительных сообществ.
Принято различать четыре категории рельефа – макрорельеф, мезорельеф, микрорельеф и нанорельеф.
Цей поділ умовний. Макрорельєф створює на обмеженій площі широку амплітуду висот, що, в свою чергу, викликає зміну кліматичних комплексів і відповідно до висоти змінюється і характер екосистем. Характер висотної поясності залежить насамперед від положення гір у системі широтних зон, висоти гір і експозиції схилів.
Мезорельєф також впливає на розподіл екосистем. Прикладом може бути заплава. Велике значення для життя рослин має експозиція схилів та їх крутизна. Відомо, що на схилах південної експозиції освітлення більш інтенсивне і температура вища, режим зволоження інший, ніж на північних. У зв'язку з неоднаковими умовами на схилах різної експозиції помітно розрізняються в першу чергу склад рослинності, зовнішній вигляд і стан рослин. На південних схилах вище розміщується пояс деревної рослинності. Вплив експозиції виявляється не лише в горах, а й на невеликих горбах, підвищеннях і навіть на рівнинах.
Нанорельеф – очень мелкие (несколько десятков сантиметров, иногда до 1-2 м по горизонтали и вертикали) формы рельефа, часто имеющие биогенное происхождение. К элементам микрорельефа относятся кочки, кротовины, гниющие стволы поваленных деревьев, крупные камни и др. Нанорельеф приводит к расширению экологической емкости конкретного местообитания и, следовательно, к обогащению его видового состава.