16.Ренторданти.Гербіциди. Ретарда́нти — синтетичні регулятори росту і розвитку інгібіторного типу з антигібереліновим механізмом дії, що здатні уповільнювати ріст рослин, як правило, не викликаючи при цьому аномальних відхилень.Це численна група різних за будовою хімічних сполук, що об’єднані загальними ознаками генетичних фізіологічних і морфологічних ефектів та способом дії. Ці речовини здатні вкорочувати і потовщувати стебло, зменшуючи схильність до вилягання, посилювати ріст кореневої системи без втрат для генеративних органів, підвищувати продуктивність рослин та їх стійкість до несприятливих факторів середовища.За способом дії антигіберелінові препарати поділяють на 5 груп:
Онієві сполуки — четвертинні солі
амонію,
фосфонію і сульфонію .
Гідразинпохідні препарати з діючою речовиною .Триазол- та пентанолпохідні препарати.
Етиленпродуценти .
Дихлорізобутирати (дихлорізобутират натрію).
Гербіциди — хімічні препарати (або їхні композиції), що використовуються для боротьби з небажаною
рослинністю. Широке застосування цих речовин у
сільському господарствіпривело до істотного збільшення
врожаїв. Однак в разі невмілого чи надмірного використання призводить до забруднення
ґрунту і
води, що, у свою чергу, викликає загибель
птахіві дрібних тварин, і навіть створює загрозу здоров'ю людини.. За характером дії на
рослини гербіциди діляться на
дві основні групи.
суцільні, що діють на всі види рослин;
вибіркові (селективні), які придушують лише певні види рослин і відносно безпечні для інших.Таке ділення, звичайно, умовне, оскільки одні й ті ж речовини залежно від концентрації і норми витрати на одиницю оброблюваної площі можуть проявляти себе і як суцільні, і як вибіркові препарати.За зовнішніми ознаками дії на рослини і способами застосування всі гербіциди діляться на три підгрупи :
гербіциди контактної дії, гербіциди системної дії і гербіциди, що діють на кореневу систему рослин або проростаюче насіння.1.До гербіцидів контактної дії відносяться речовини, які вражають листя і стебла рослин при безпосередньому їх контакті з препаратом. При цьому відбувається порушення нормальних процесів життєдіяльності рослини і вона гине. Проте при використанні контактних гербіцидів часто спостерігається подальше відростання нових пагонів.2.До гербіцидів системної дії відносяться речовини, здатні переміщуватися судинною системою рослин. Такі препарати, потрапивши на листя і коріння рослини, швидко поширюються по всій рослині, призводячи до її загибелі. Використання препаратів системної дії особливе цінне в боротьбі з бур'янами з потужною кореневою системою і багатолітніми засміченими рослинами.3.Третю групу складають гербіциди, які вносять до грунту для знищення насіння, проростаючого насіння й коріння бур'янів.В залежності від характеру дії препарату гербіциди вносять для боротьби з небажаною рослинністю в такі періоди
до посіву культури 2.до сходження бур'янів3.
до сходження культурних рослин3.
після сходження культурних рослин4.
у різні періоди вегетації.