12.частини квітки та її функції в 11 вопросе.в 12 еще одностатеве і двостатеві. Квітка рослини являє собою видозмінений пагін, що є органом насіннєвого розмноження рослини. У ботаніці розрізняють два типи квіток покритонасінних рослин - двостатеві, що мають андроцей і гинецей, іодностатеві, що мають тільки андроцей або винятково гинецей. Квіти з гинецеєм іменуються жіночими, а при наявності тільки андроцея - чоловічими. Двостатеві квітки мають як тичинки, так і маточки. Такий вид квітки характерний для більшості квіткових рослин, приміром, для груші, вишні. Двостатеві квітки можуть запилюватися комахами або внаслідок самозапилення. Багато вчених вважають, що в ході еволюції двостатеві квітки давніх покритонасінних рослин перетворилися на одностатеві, пристосовуючись до надійнішого перехресного запилення (переноса пилку між квітками різних особин). Завдяки розподілу статей квіток рослин, з'явилася перешкода для самозапилення (перенесення пилку в межах певної квітки або організма рослини), яке з точки зору еволюції є тупиковою гілкою, що дає слабке нежиттєздатне потомство або зовсім не утворює насіння. Адже при перехресному запиленні здійснюється обмін генами, що визначає цілісність кожного окремо взятого виду рослин.
Одностатеві квітки, в свою чергу, діляться на тичинкові і маточкові. Відповідно, тичинки розташовані в тичинкових квітках, а маточки - в маточкових. В одностатевих квітках багатьох родів зберігаються редуковані залишки плодолистків і тичинок (карпеллодії і стамінодії). Це дозволяє зробити висновок, що одностатеві квітки походять від двостатевих у процесі еволюції внаслідок недорозвинення або повного пригнічення плодолистків або тичинок.
Одностатеві квітки можуть розташовуватися на одній рослині, наприклад, у дуба, кукурудзи, берези, ліщини. Це однодомні рослини, вони частіше вітрозапилювані. Однодомність виключає автогамію (попадання на рильце маточки пилку з тієї ж квітки), але не вберігає від гейтоногамії (запилення квітки пилком інших квіток тієї ж рослини), що негативно позначається на властивостях насіння. У разі розміщення одностатевих квіток на різних особинах одного і того ж виду (чоловічих і жіночих), говорять продводомних рослин, наприклад, про вербу, тополю, конопель, обліпиху, кропиву. Дводомність - найбільш ефективний спосіб не допустити самозапилення квіток рослини.
Існують інші типи розподілу одностатевих і двостатеві квіток на рослинах. Так, двостатеві квітки можуть перебувати на одній рослині або разом з жіночими, або разом з чоловічими квітками. Зустрічаються види рослини, у яких на одній особині розташовуються тільки чоловічі або тільки жіночі квітки, а на іншій - двостатеві.