11.Морфологія квітки.Оцвітина проста і подвійна.Квітки без оцвітини. У квітки розрізняють цветоножку, квітколоже, оцвітина, утворений чашкою з чашолистків і пелюсток віночка, тичинки і один або кілька маточок .У деяких квіток окремі частини можуть бути відсутніми. Оскільки квітка — це видозмінений пагін, у нього розрізняють частини, що мають стеблове і листове походження. Укороченою стеблової частини квітки є квітколоже, що знаходиться на кінці міжвузля — квітконіжки. Інші частини квітки можна розглядати як видозмінені листки.Квітки можуть мати різну симетрію, яка визначається, головним чином, віночком . В залежності від типу симетрії розрізняють:© правильні квітки — квітки, через які можна провести кілька площин симетрії (капуста, гвоздика, лілія, конвалія);© неправильні квітки — квітки, через які можна провести одну площину симетрії (горох, астра);© несиметричні квітки — квітки, що не мають ні одній площині симетрії (валеріана, канна). Основна маса квітів має і тичинки, і маточки (понад 70%). Їх называютобоеполыми (вишня, горох). Деякі квітки — одностатеві:© маточкові (жіночі) мають тільки маточки;© тичинкові (чоловічі) мають тільки тичинки.Залежно від розподілу одностатевих квіток на рослинах розрізняють:© однодомні рослини (5-8%) — рослини, у яких на одних і тих же примірниках розташовуються і жіночі, і чоловічі квітки (огірок, кукурудза, дуб);© дводомні рослини (близько 3-4%) — рослини, у яких на одних екземплярах розташовуються жіночі, а на інших — чоловічі квітки (кропива, коноплі, обліпиха);© многодомные рослини (10-20%) — рослини, у яких на одних і тих же примірниках зустрічаються як двостатеві, так і одностатеві квітки в різних кількісних співвідношеннях (гречка, деякі види ясеня, клена).
Квітконіжка.Квітконіжка — це міжвузля під квіткою. Квітки, позбавлені квітконіжки, називаються сидячими (квітки в суцвітті кошик у соняшнику, айстри, кульбаби).
Квітколоже.Квітколоже — укорочена стеблова частина квітки. На ній розташовуються всі інші частини квітки. Форма квітколожа може бути різною: плоскої (півонія), опуклою полушаровидной (лютик, анемона), подовженою конічною (магнолія) та ін У деяких рослин квітколоже зростається з нижніми частинами покривів квітки і тичинок (квіткова трубка), утворюючи при цьому особливу структуру - гіпантій. Форма гипантия може бути воронковидною (вишня), келихоподібної (таволга дубровколистная), кулястої (троянда зморшкувата), блюдцевидной (смородина альпійська).Оцвітина.Оцвітина — стерильна частина квітки, його покрив (мал. 42). Виконує функцію захисту головних частин квітки — маточок і тичинок, функцію залучення обпилювачів.
Оцвітина може бути:
© Простий — оцвітина, не диференційований на чашечку і віночок, утворений сукупністю однорідних листочків, мають однакові розміри і забарвлення. В залежності від особливостей будови розрізняють:
венчиковидный оцвітина — оцвітина, утворений яскраво забарвленими листочками (тюльпан, лілія);
чашечковидный оцвітина — оцвітина, утворений зеленими листочками (кропива, коноплі).
© Подвійний — оцвітина, диференційований на чашечку і віночок, що відрізняються один від одного розмірами і забарвленням (картопля, горох).
Зустрічаються так звані голі квітки — квітки без оцвітини (верба, тополя). Чашечка
Чашечка — зовнішня частина подвійної оцвітини. Чашечка являє собою сукупність чашолистків — видозмінених приквіткового листя Зазвичай чашолистки мають невеликі розміри і зелену забарвлення. Вони схожі з звичайними листами, але влаштовані простіше. Зазвичай чашечка утворена одним колом чашолистків. Квітки деяких рослин мають особливу структуру — подчашие, що розвивається з приквітків (мальва), іноді з прилистків (суниця).Розрізняють:© раздельнолистную чашечку — чашечку, утворену вільними (несросшимися) чашолистками (капуста, жовтець).© сростнолистную чашечку — чашечку, утворену частково або повністю зрощеними чашолистками (картопля, тютюн, горох).Головна функція — захист внутрішніх частин квітки до розкриття бутона.Віночок.Віночок — внутрішня, зазвичай забарвлена частина подвійної оцвітини. Являє собою сукупність пелюсток, часто мають яскраве забарвлення.Кількість пелюсток віночка може бути різним — від одного-двох до невизначеного числа, частіше три, чотири або п'ять. Махровими називають квітки з ненормально збільшеним числом пелюсток.Пелюстки можуть бути більш або менш однаковими (жовтець, яблуня), або відрізнятися розмірами і формою (фіалка, горох). В результаті віночок може бути правильним, неправильним або асиметричним.