Писанки можна класифікувати за такими характерними ознаками :
- з геометричним орнаментом;
- з рослинним орнаментом;
- з рослинним і геометричним орнаментом;
- з анімалістичним (тваринними) мотивами;
- з зображенням жанрових сценок;
- з зображенням традиційних архітектурних споруд;
- з довільними декоративними плямами, які не можна віднести до геометричних, ні до рослинних, ні до тематичних мотивів;
- писанки з характерною християнською геральдикою, церковною символікою у вигляді різноманітних зображень : хрестів, розп’ять, церковців, капличок та іншою ритуальною атрибутикою, що пов’язані з Великодніми святами – Пасхою.
Майже у всіх регіонах України характерним компонентом у розписах писанок є традиційні текстові слова – вітання, наприклад :
“Христос воскрес”, “Зичу вам щастя”, “Веселих вам свят”, “Марічка любкові” та інші. Мабуть Білосніжка сферична поверхня курячого яйця уявлялась народному майстрові землею, покритою снігом. З весною земля оживала різними барвами. Цей перехід до весни він символічно зображав через квіти, гілки, сонце, живі істоти і т. ін.
У різних районах України орнамент має різкий характер та різні забарвлення. На весь світ славився своєю композицією, мініатюрним візерунком і ніжним злотисто – оранжевим кольором писанки села Космача. Не менш художню вартість мають писанки із Сокали під Львовом. У свій час спритні перекупники замовленням косьмацьким майстром велику кількість писанок і перепродуючи їх у різних країнах Європи та навіть за океаном, наживали собі чималі гроші. Самі ж майстри за цю ювелірну роботу одержували мізерну плату.
На відміну від мініатюрного космацького орнаменту в них переважають мотиви великих, дещо геометризованих рослинних і квіткових форм. Колорит цих писанок коричнево – жовтий з незначним введенням зелених барв.
У південно – східний частині Прикарпаття – в селищі Верховина, Криво рівня, Ільці, Яворів та ін. – орнаментації писанок переважають світло – рожеві, темно – зелені та золотисті барви на червоно – коричневому тлі. Постаті людей, тварин, птахів, як правило, залишаються білими, плоскісно – силуетними. За силою художньої виразності, своєрідним колоритом, декоративністю, за характером зображень, довільним ритмом і розповідною жанровою композицією писанки с. Замагорів не мають собі аналогів і можуть бути віднесені до найоригінальніших у світі.
Декоративна виразність писанок визначається не лише мистецьким хистом народного мистецтва, а й технікою виконання. Техніка розписування досить складна і помигає строгої послідовності нанесення фарб. Відіграє роль не лише колір барвника, а й його тон, світліший чи темніший, оскільки процес накладання кольорів відбувається за принципом – від найсвітлішого до найтемнішого.
Точність нанесення рисунка восковими лініями, розмітка і членування сферичної площі, дотримання ритму, рівноваги в побудові орнаментальної композиції, пропорційність окремих декоративних елементів, імпровізація – все це вимагає від художників високої майстерності. Про високий мистецький рівень писанка рів свідчить і далеке від натуралізму силуетне та контурне трактування рослинних і анімалістичних мотивів, а також кольорові сполучення, чистота і яскравість барв, сміливі тональні та кольорові контрасти.
Кожна писанка – це довершений художній твір декоративного мистецтва.
Як створюються орнаментальні композиції на писанках ?
Народні майстри – писанкові виконують різноманітні кольорові рисунки на сферичній поверхні шкарлупи яйця без будь – яких попередніх ескізів. Для цього, безумовно, потрібна велика вправність, невичерпна мистецтва фантазія, художній хист і творча вигадка. Жодна з композицій писанок не повторюється.
ВИШИВКА
Тлумачення рослинних орнаментів української народної вишивки:
Значення геометричних орнаментів:
Тлумачення зооморфних візерунків:
2 ЗАВДАННЯ
В цьому записі можна дізнатися, як створити традиційну писанку без барвників. Найбільше зусиль для поширення цієї техніки доклала писанкарка зі східної України Тетяна Коновал, тому витравлені писанки ще називають «луганськими».
Коли коричневі яйця видуто (як це зробити, показано тут.) й обрано вподобаний орнамент, можна братися за роботу. Головне, щоб під рукою був оцет. Я витравлювала відразу три писанки, тому мені знадобилася півлітрова банка й чашка, а також важки (скляна пляшка і пластиковий стаканчик).
Перед видуванням куплені яйця слід залишити на кілька годин у теплій воді: печатки на шкаралупі відкиснуть, і ми зможемо повністю очистити яйця від бруду (виключно водою, сода не підійде — вона пошкоджує верхній шар шкаралупи). Найпростіше та найшвидше сушити яйця в прогрітій духовці. Виймаємо тепле яйце з духовки і починаємо письмо.
Для однієї з писанок я обрала мотив світового дерева — побачила схему вишивки граната і взяла її за основу писанкового орнаменту. Дві інші традиційні — це писанки «Дубове листя» й «Конюшина», вони родом із Поділля.
Коли нанесений перші лінії писанкового сюжету, закриваємо отвори на яйці воском. Робимо це старанно, щоб не було жодних мікроотворів, інакше оцет проникне в середину писанки і зіпсує її. Два яйця я поклала до банки з оцтом, третє - розмістила в чашці. Оцет має повністю вкривати яйця. Скляні баночки важкі самі по собі, тому надійно виконують свою функцію, а в пластиковий стаканчик довелося налити води, щоб він як слід тримав писанку.
Перше витравлювання триває 5 хвилин. Воно висвітлить поверхню писанки, і наступні лінії орнаменту отримаються на тон світлішими від попередніх, які ми написали до витравлювання. Щоб зняти шар шкаралупи, котрий виїв оцет, ми обмиваємо вийняте яйце шматочком тканини в теплій воді, на руки при цьому бажано вдягнути перчатки.
Так яйця виглядали після першого витравлювання. Всього їх буде три. Перш, ніж почати знову розписувати яйця гарячим воском, слід обов'язково їх просушити. Це можна здійснити шляхом обгортання у серветці чи шматку тканини.
Друге витравлювання триває 12 хвилин. Воно ще більше виствітлило шкаралупу. Виймаємо писанки з оцту вчасно, якщо це зробити пізніше зазначеного терміну, оцет почне виїдати наступний шар шкаралупи і рівного відтінку не вийде.
Щоб отримати біле тло, наносимо решту ліній і залишаємо писанки в оцті на 1 год 40 хв.
На увесь процес у мене пішло три з половиною години. Довго, але результат примушує забути про витрачений час.
Десь за 10 хвилин до виймання кип'ятимо воду й запалюємо духовку.
Після останнього витравлювання промиваємо писанку в теплій воді, аби припинити дію оцту.
Потім звільняємо отвори в яйці від воску й обдаємо наші писанки кип'ятком. Віск сходить. Проте писанка ще не готова. Промиваємо її водою зсередини, а за допомогою миючого засобу та щітки добре очищаємо з поверхні від залишків витравленої шкаралупи та воску. До цього часу ми прогрівали духовку, і тепер можемо покласти до неї витравлені писанки, щоб ті висохли. Нехай писанки залишаються в вимкненій духовці, аж поки та не вистигне.