пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Європейські держави “народної демократії” (Польща, Болгарія, Румунія та ін.).

Країни народної демократії - визначення суспільно-політичного ладу, що склався після Другої світової війни в ряді країн світу (перш за все - в Центральній та Східній Європі). Початок встановлення ладу народної демократії в Албанії, Болгарії, Угорщини, В'єтнамі (?), НДР (?), Китаї (?), КНДР, Польщі, Румунії, Чехословаччини, Югославії було покладено перемогою народно-демократичних революцій, що розгорнулися під час і безпосередньо після 2-й світової війни. Народна демократія вважалась проміжною стадією при переході від "буржуазної" демократії до "соціалістичної" державності. 
Політика 
У політичному плані такі країни характеризувалися багатопартійністю і перебуванням при владі урядів Національних (Народних) фронтів на чолі з комуністичними партіями. 
Національні фронти в Європі виникли для вирішення загальнонаціональних завдань - звільнення від фашизму, відновлення національної незалежності, забезпечення демократичних свобод населенню. До складу фронтів входили робітники, селянські, дрібнобуржуазні, а в деяких країнах і буржуазні партії. Уряду Національних фронтів прийшли до влади у всіх країнах Центральної та Південно-Східної Європи в 1943-1945 роках. В Албанії та Югославії, де провідну роль в народно-визвольної боротьби та Національних фронтах грали комуністи, вони і очолили нові уряди, в інших країнах були створені коаліційні уряди. 
Соціалістичні перетворення в рамках "Народно-демократична революція" здійснювалася з використанням парламенту, в рамках буржуазної конституції. Злам старої державної машини відбувався більш поступово, ніж в СРСР, якийсь час зберігалися старі політичні форми. Однією з відмінних рис народної демократії було, як правило, збереження загального і рівного виборчого права за всіма громадянами, включаючи буржуазію. При цьому в Румунії, Угорщини та Болгарії зберігся інститут монархії. 
Економіка і соціальна сфера 
Політикою Національних фронтів передбачалося вилучення власності фашистів і їхніх спільників, такі підприємства переходили під державне управління. Прямого вимоги ліквідації капіталістичної власності не висувалося. При збереженні приватних і кооперативних підприємств значно більшу, ніж у довоєнний період, роль став грати державний сектор. 
У країнах народної демократії проводилася аграрна реформа, в результаті якої проводилася ліквідація великого поміщицького землеволодіння за принципом "Земля належить тим, хто її обробляє". Конфіскована земля, в першу чергу - у співпрацювали з окупантами землевласників - передавалася частково селянам (за невисоку плату), частково переходила до держави. У тих країнах, з територій яких відбувалося виселення німців на територію Німеччини (Польщі, Чехословаччини та Югославії), їх землі також конфісковувалися. 
Міжнародні відносини 
У своїй зовнішній політиці країни народної демократії значною мірою орієнтувалися на Радянський Союз. З низкою урядів ще під час війни були підписані договори про дружбу, взаємну допомогу і післявоєнне співробітництво (з Чехословаччиною - грудень 1943 року, з Югославією та Польщею - квітень 1945 року). У колишніх союзниках гітлерівської Німеччини (Болгарія, Угорщина і Румунія) діяли Союзні контрольні комісії за участю представників СРСР, США і Великобританії, проте присутність радянських військ дозволяло СРСР чинити більший вплив на політику і економіку цих країн. 
Цілі та підсумки 
Створення народно-демократичних урядів дозволило комуністам прийти до влади і почати будівництво соціалізму мирним шляхом, без громадянських воєн і суспільних потрясінь, на основі міжкласової союзу і залучення в політичне життя широкого кола політичних сил, тобто інакше, ніж це відбувалося в СРСР. Однак з початком Холодної війни і посиленням економічного і політичного протистояння відбулося посилення політичного режиму і прискорення в багатьох країнах переходу до соціалістичних форм в економіці. До середини 1947 року в багатьох країнах комуністичні партії витіснили з Національних фронтів своїх союзників справа і зміцнили свої позиції в керівництві державою і економічним життям. 
У 50-ті - 80-і роки XX століття термін "країни народної демократії" часто використовувався як синонім терміну "соціалістичні країни" (за винятком СРСР). 


28.12.2014; 22:22
хиты: 312
рейтинг:0
Гуманитарные науки
история
всемирная история
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь