пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Облік операцій з  акціями, емітованими банком.

Банки формують торговий портфель з акцій та інших цін­них паперів із нефіксованим прибутком і боргових цінних паперів.

Емітентами акцій можуть бути банки, фінансові установи, ін­ші суб’єкти господарювання — юридичні особи — у різних сфе­рах економіки як резиденти, так і нерезиденти України.

Банківські акції можуть бути виключно іменними. Обіг іменної акції фіксується у реєстрах власників іменних цінних паперів. За типом акції можуть бути простими та привілейованими. Привілейовані акції дають власникові переважне право на одержання дивідендів, але власники цих акцій не мають права брати участь в управлінні банком. Прості акції мають право голосу.

На сумарну номінальну вартість акцій акціонерам може видаватися сертифікат.

Акції оплачуються у гривнях, а у випадках, передбачених статутом банку, також в іноземній валюті. Незалежно від форми внесеного вкладу вартість акцій за рахунками капіталу виражається у гривнях.

Для формування статутного фонду до реєстрації комерційного банку в регіональному управлінні Національного банку України за місцем створення комерційного банку засновникам відкривається тимчасовий рахунок, на який кожний засновник вносить визначену чинним законодавством і установчими документами частку статутного фонду.

 Після реєстрації банку закумульовані кошти перераховуються на кореспондентський рахунок комерційного банку в установі Національного банку України. У разі відмови в реєстрації банку кошти з тимчасового рахунка повертаються засновникам банку за їх заявою у тижневий строк.

 Зареєстрований статутний фонд банку враховується за балансовим рахунком 500 «Зареєстрований статутний капітал банку» у розрізі сплаченого та несплаченого:

 5000 «Сплачений зареєстрований статутний капітал банку»;

 5001 «Нестачений зареєстрований статутний капітал банку».

 За кредитом рахунка 5000 проводяться суми сплаченого зареєстрованого статутного фонду.

 За кредитом рахунка 5001 проводяться суми зареєстрованого, але не сплаченого акціонерами банку статутного фонду в кореспонденції з рахунком 3530 «Несплачений статутний фонд».

 При цьому здійснюється проведення:

 1) після реєстрації статутного фонду —

 Д-т 3530 «Несплачений статутний фонд»;

 К-т 5001 «Несплачений зареєстрований статутний капітал банку»;

 2) при отриманні коштів від акціонерів та їх зарахуванні до статутного фонду —

 Д-т 1200 «Кореспондентський рахунок у Національному банку України»;

 К-т 3530 «Несплачений статутний фонд»;

 одночасно —

 Д-т 5001 «Несплачений зареєстрований статутний капітал банку»;

 К-т 5000 «Сплачений зареєстрований статутний капітал банку».

 Внески акціонерів за незарвєстрованим статутним фондом ураховуються на окремому балансовому рахунку 3630 «Внески за незареєстрованим статутним фондом».

 Якщо акції реалізуються інвестору за ціною, вищою за номінальну вартість, то емісійні різниці, що виникають між ціною первинного розміщення акцій та їх номінальною вартістю, враховуються за балансовим рахунком 5010 «Емісійні різниці». У подальшому емісійний дохід використовується відповідно до чинних законодавчих актів та установчих документів банку. Згідно з чинним законодавством забороняється первинне розміщення акцій серед інвесторів за вартістю, що менша за номінальну.

 Відображення операцій за балансовим рахунком 500 «Зареєстрований статутний капітал банку» здійснюється тільки на балансі головного банку (юридичної особи).

 Комерційні банки — юридичні особи мають право надавати дозвіл своїм філіям на розміщення зазначених цінних паперів серед клієнтів банку за умови встановлення суворого контролю з боку комерційного банку та регіонального управління Національного банку за здійсненням уповноваженими банківськими установами зазначених операцій.

Кошти, отримані філією банку за реалізовані акції за їх номінальною вартістю, зараховуються на рахунок 3641 «Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для банку» і перераховуються головному банку через рахунок 390 «Розрахунки між філіями та іншими підвідомчими установами банку, які розташовані в Україні» для формування статутного фонду. Головний банк зараховує кошти за реалізовані філією акції (рахунок 500) на підставі отриманих від філії документів.

Банк може викуповувати в акціонера акції, що належали йому, для їх подальшого перепродажу, розповсюдження серед своїх працівників або анулювання. Ці акції повинні бути реалізовані або анульовані протягом одного року. Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму на загальних зборах акціонерів проводяться без урахування викуплених банком власних акцій.

 Облік власних акцій, викуплених в акціонерів для подальшого перепродажу або анулювання, в установленому порядку здійснюється за балансовим рахунком 3120 «Власні акції банку в портфелі на продаж, викуплені в акціонерів» за ціною викупу. У разі продажу викуплених власних акцій різниця між ціною викупу та продажу визнається як прибуток або збиток банку і відображається за балансовим рахунком 6203 «Результат від торгівлі цінними паперами на продаж».

 Дивіденди за акціями визначаються у гривнях на акцію або як процент від номінальної вартості та сплачуються після їх оголошення Загальними зборами акціонерів або Радою банку. Як правило, існує певний проміжок часу між датою оголошення та датою сплати. На дату оголошення здійснюється нарахування дивідендів

 


хиты: 384
рейтинг:0
Общественные науки
экономика
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь