пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

18.Підстави виникнення права власності на природні об’єкти:сучасні цивільно-правові засади виникнення права власності на природні об’єкти

  За загальними правилами право власності набувається на підставі придбання відповідних об'єктів за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами. Підставою виникнення права власності на природний об'єкт може бути й рі¬шення органу влади про передачу відповідного об'єкта у власність.

    Окрім того, законодавством можуть передбачатися особливості набуття права власності на окремі приро¬дні ресурси. Так, наприклад, відповідно до Закону "Про тваринний світ" законність набуття у приватну власність об'єктів тваринного світу (крім добутих у порядку загального використання) повинна бути під-тверджена відповідними документами, що засвідчу¬ють законність вилучення цих об'єктів з природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які вида¬ються в установленому законодавством порядку.

    Оскільки до землі прив'язані інші природні ресур¬си, то вимоги земельного законодавства щодо набуття права власності на землю поширюються на інші при¬родні об'єкти (землі лісів, землі водного фонду, землі природно-заповідного фонду тощо). Земельним кодек¬сом України встановлено, що громадяни набувають право власності на землю, окрім як за цивільно-право¬вими угодами, також: на підставі безоплатної передачі із земель державної та комунальної власності; прива¬тизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в на¬турі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю) (частина 1 статті 81). Комунальна власність на землю виникає в разі: передачі територіальним громадам зе-мель державної власності; примусового відчуження земельних ділянок у власників з мотивів суспільної не-обхідності та для суспільних потреб; прийняття спад¬щини; за цивільними угодами та виникнення інших підстав, передбачених законом (частина 4 статті 83 Земельного кодексу України). Держава набуває права власності на землю у разі: відчуження земельних діля¬нок у власників з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; придбання за цивільно-право¬вими угодами; прийняття спадщини; передачі у влас¬ність держави земельних ділянок комунальної власнос¬ті територіальними громадами; конфіскації земельної ділянки.

    Припинення права власності на природні об'єкти може відбуватися за різних підстав, передбачених за-конодавством: припинення існування об'єкта права власності (втрата, загибель); припинення існування суб'єкта права власності (у разі втрати громадянства України, смерті фізичної особи, а також при реоргані¬зації або ліквідації юридичної особи); добровільна від¬мова (купівля-продаж, дарування); примусове відчу¬ження у власника природного об'єкта всупереч його волі на підставах, зазначених у законі (вилучення при¬родного об'єкта, що утримується нераціонально або засобами, що призводять до його знищення).

Також Земельний кодекс України до підстав при¬пинення права власності відносить: звернення стяг¬нення на земельну ділянку на вимогу кредитора; від¬чуження земельної ділянки з мотивів суспільної необ¬хідності та для суспільних потреб; конфіскацію за рі¬шенням суду; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; не усунення допущених по¬рушень законодавства (забруднення земель радіоакти¬вними та хімічними речовинами, відходами, стічними водами тощо, а також використання земель способа¬ми, які завдають шкоди здоров'ю населення) у термі¬ни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів тощо (статті 140, 143).

    На певні особливості припинення права приватної власності на об'єкти тваринного світу звертається ува¬га у статті 8 Закону України "Про тваринний світ". 

      Окрім вищезазначеного, право приватної власності на об'єкти тваринного світу може припинятися також у разі: жорстокого поводження з дикими тваринами; встановлення законодавчими актами заборони щодо перебування у приватній власності окремих об'єктів тваринного світу. У цих випадках право приватної власності на об'єкти тваринного світу може бути при¬пинено в судовому порядку за позовами органів конт-ролю в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу або прокурора.


17.12.2014; 00:16
хиты: 146
рейтинг:0
Профессии и Прикладные науки
право
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь