пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

3. Криміналістична характеристика криміналістичних пожеж.

Підпали та інші злочини, пов'язані з виникненням пожеж, спричиняють значні збитки державному, колективному, особистому майну, заподіюють смерть або шкоду здоров'ю людей. Пожежі, як правило, єнаслідком злочинної бездіяльності, недбалості, що допускаються окремими особами в результаті порушення правил пожежної безпеки, або є результатом злочинних навмисних дій, спрямованих або на знищення чи пошкодження майна, або на приховування інших злочинів.

Криміналістична характеристика зазначених злочинів включає: способи вчинення злочину та способи приховування; сукупність найбільш типових слідів; дані про особу злочинця, а також дані щодо особи потерпілого.

До найпоширеніших способів вчинення злочинів, пов'язаних із підпалами та пожежами, є порушення правил пожежної безпеки. Пожежа, зокрема, може виникнути у разі: ведення робіт з відкритим вогнем; порушення правил зберігання, перевезення або виготовлення легкозаймистих речовин і матеріалів; використання приладів та устаткування, не обладнаних протипожежним захистом; порушення правил експлуатації опалювальних та освітлювальних приладів.

Підпали здійснюються шляхом застосування спеціальних приладів, легкозаймистих речовин або створення умов, що сприяють самозайманню деяких речовин.

До способів приховування відносять знищення слідів умисного підпалу або інсценування випадкового виникнення пожежі з метою знищення слідів інших злочинів.

Залежно від того, чи мали місце підпал або пожежа в результаті порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, з'ясовуються обстановка, місце, час, способи вчинення підпалу, способи проникнення на об'єкт та шляхи залишення місця пожежі. Отримавши зазначену інформацію, слідство висуває версії про обставини пожежі та про причетність до злочинних дій конкретних осіб.

До найбільш типових слідів, пов'язаних із вказаною категорією злочинів, є сліди полум'я (попіл, кіптява, сліди плавлення, залишки предметів, що не згоріли, тощо), а також сліди окремих осіб (сліди рук, взуття, їх транспортних засобів тощо).

Особа злочинця, якщо йдеться про порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, пов'язана з колом суб'єктів, які мають відношення до відповідної діяльності. До умисних підпалів вдаються переважно особи, інтереси яких пов'язані з конкретним об'єктом, де сталася пожежа, або майном, що перебувало на місці підпалу.

Дані про особу потерпілого, отримані при розслідуванні, дозволяють слідству визначити сутність і характер події, яка є предметом розслідування, мотиви та особу злочинця.

У справах про пожежі у випадку підпалу підлягають з'ясуванню: спосіб вчинення підпалу та використані при цьому засоби; об'єкт посягання; винна особа та її співучасники; мотиви і мета підпалу,' наслідки, до яких призвів підпал, і розмір заподіяної матеріальної шкоди, а також причини і умови, що сприяли виникненню пожежі.

У справах про порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки підлягають з'ясуванню такі питання: які саме вимоги пожежної безпеки порушені або недотримані і в яких саме діях це виявилося; причини зазначених порушень; причинний зв'язок між діями (бездіяльністю) і виникненням пожежі; винна особа; наслідки (значні матеріальні збитки або заподіяння шкоди здоров'ю людей); причини та умови, що сприяли виникненню пожежі.

Типові слідчі ситуації у справах про пожежі: а) є дані про пожежу, але невідомо,чи це навмисний підпал або пожежа сталася внаслідок порушення правил пожежної безпеки; особа злочинця невідома; б) є дані про пожежу і про спосіб підпалу, особа злочинця невідома.

Початкові слідчі дії у справах про пожежі: огляд місця події; призначення пожежно-технічної, криміналістичних, судово-хімічної, судово-медичної експертиз; допити свідків (очевидців; працівників підприємств, де сталася пожежа, та ін.) і потерпілих, освідування (зокрема, осіб, які затримані на місці пожежі), проведення обшуків (у осіб, які підозрюються у вчиненні підпалу).

 

 


11.12.2014; 18:10
хиты: 127
рейтинг:0
Профессии и Прикладные науки
право
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь