пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Аудиторські послуги, їх обєкти і види

План

 

  1. Суть та призначення аудиторських послуг
  2. Види аудиторських послуг відповідно до вітчизняної практики

 

 

1. Суть та призначення аудиторських послуг

 

Поряд з перевіркою показників фінансової звітності та підтвердження їх достовірності аудитор як висококваліфікований спеціаліст в галузі економіки, бухгалтерського обліку, фінансів та права надає ряд інших послуг економічного характеру. В переважній більшості вони проявляються у вигляді консультування в сфері оподаткування та бухгалтерського обліку.

На сьогоднішній день аудиторські послуги займають вагому частку в затратах робочого часу аудиторів та їх помічників, приносячи їм не менші доходи, а ніж від проведення аудиту. Проте з переходом на Міжнародні стандарти аудиту залишається не вирішеними питання узгодження міжнародної та вітчизняної практики ідентифікації аудиторських послуг.

Концептуальна основа МСА розрізняє аудиторські перевірки і супутні послуги. Супутні послуги включають огляди, погоджені процедури та підготовку інформації. Як видно з наведеної табл. 6, аудиторські перевірки та огляди призначені для того, щоб аудитор міг надати високий або помірний рівень упевненості; ці терміни, відповідно, вживаються для відображення їхнього порівняльного співвідношення. Завдання з погоджених процедур та підготовки інформації не мають на меті надання аудиторові можливості висловлення впевненості.

Проводячи аудиторську перевірку, аудитор надає високий (але не абсолютний) рівень упевненості в тому, що інформація, яка підлягає аудиту, не містить суттєвих викривлень. Це висловлюється позитивно в аудиторському висновку як обґрунтована впевненість.

Виконуючи завдання з огляду, аудитор надає помірний рівень упевненості в тому, що інформація, яка підлягає огляду, не містить суттєвих викривлень. Це виражається у формі негативної впевненості.

У результаті проведення погоджених процедур аудитор просто подає висновок про фактичні дані, тому впевненість не висловлюється. Натомість користувачі звіту самостійно оцінюють процедури та дані, викладені аудитором у висновку, і роблять власні висновки за результатами роботи аудитора.

Таблиця 11.1

Порівняльна характеристика аудиту і супутніх послуг[1]

 

 

Аудит

Супутні послуги

Характер послуги

Аудиторська перевірка

Огляд

Погоджені процедури

Підготовка інформації

Порівняльний рівень упевненості, що його надає аудитор

Високий проте не, абсолютний рівень упевненості

Помірна впевненість

Упевненість не висловлюється

Упевненість не висловлюється

Висновок, що надається

Позитивна впевненість щодо твердження

Позитивна впевненість щодо твердження

Фактичні дані процедур

Зазначення підготовленої інформації

 

У завданні з підготовки інформації у висновку не висловлюється впевненість, хоча користувачі підготовленої інформації й отримують певну вигоду від участі бухгалтера.

Супутні аудиту послуги:

1. Огляд. Мета огляду фінансових звітів – дати можливість аудитору, не використовуючи процедури, які не надають усіх свідчень, що вимагалися б при аудиторській перевірці, констатувати, чи побачив аудитор те, що змушує його вважати, що фінансові звіти не складені в усіх суттєвих аспектах згідно з визначеною концептуальною основою фінансової звітності. Така сама мета й огляду фінансової та іншої інформації, підготовленої згідно з відповідними критеріями.

Огляд охоплює запити та аналітичні процедури, призначені для огляду достовірності твердження, за яке відповідає одна сторона, зробленого для іншої сторони. Огляд передбачає використання аудиторських навичок і методів та збирання свідчень, але він, як правило, не включає оцінювання систем бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю, перевірку записів та відповідей на запити, отримані у процесі перевірки шляхом підтвердженого свідчення, підтвердження та обчислення, що є процедурами, які зазвичай виконуються під час аудиторської перевірки

Хоча аудитор і намагається дізнатися про всю важливу інформацію досягнення цієї мети шляхом застосування процедур огляду менш імовірне, ніж у завданні з аудиторської перевірки, а отже, рівень упевненості у висновку про огляд є, відповідно, нижчим, ніж той, що надається в аудиторському висновкові.

2. Погоджені процедури. У завданні з проведення погоджених процедур аудитор зобов’язується виконувати такі процедури, які характерні для аудиторської перевірки, були погоджені аудитором, суб’єктом господарювання і будь-якою відповідною третьою стороною, а також зобов’язується підготувати висновок про фактичні дані. Одержувачі висновку повинні сформувати власні висновки на підставі висновку, складеного аудитором. Висновок надається виключно тим сторонам, які погодились на виконання процедур, оскільки інші сторони, не ознайомлені з причинами проведення таких процедур, можуть неправильно тлумачити їхні результати.

3. Підготовка інформації. У завданні з підготовки інформації бухгалтер зобов’язується користуватися бухгалтерським досвідом (на противагу аудиторському) для збирання, класифікації та узагальнення фінансової інформації. Це, як правило, тягне за собою зменшення обсягу детальних даних до керованої та зрозумілої форми без вимоги тестувати твердження, що лежать в основі такої інформації. Застосовувані процедури не дають (і не призначені для того, щоб давати) бухгалтерові можливість висловити будь-яку впевненість щодо фінансової інформації. Проте користувачі підготовленої фінансової інформації отримують певну вигоду в результаті виконання бухгалтером цього завдання, оскільки послугу надано з належним професійним умінням і ретельністю.

 

 

2. Види аудиторських послуг відповідно до вітчизняної практики

 

 

Досвід аудиторської діяльності в Україні засвідчує, що, крім аудиту фінансової звітності, аудиторські послуги переважно стосуються ведення обліку та складання звітності, на дання аналітичних і консультаційних послуг, експертної діяльності (рис. 11.1).

Розглянемо суть окремих видів аудиторських послуг.

У сфері обліку аудиторські фірми пропонують такі послуги, як постановка і постійне ведення бухгалтерського обліку, скла дання звітності та її трансформування згідно з міжнародними стандартами, відновлення бухгалтерського обліку і впровадження його прогресивних форм, удосконалення облікової системи.

Постановка бухгалтерського обліку охоплює такі завдання, як визначення довготермінової облікової політики, вибір форми Бухгалтерського обліку, підбір комплексу технічних засобів, формування структури бухгалтерської служби, розробку графіка документообігу і посадових інструкцій для бухгалтерського персоналу тощо.

Для ведення обліку аудиторська фірма розробляє для замовника облікову політику, формує робочий план рахунків бухгалтерського обліку, перелік субрахунків, склад аналітичних рахунків і регістрів, рекомендує форму обліку.

До обов'язків замовника належить своєчасне подання первин них документів. Усі інші функції (доставка в аудиторську фірму первинних документів, забезпечення їх збереження, обробки, ведення регістрів аналітичного і синтетичного обліку, повернення первинних документів і складених регістрів замовнику) виконує аудиторська фірма. Ведення обліку аудиторською фірмою часто супроводжується і складанням звітності. Тобто в цьому випадку звітність складається на основі регістрів обліку, які формуються аудиторською фірмою. Але це може виступати і як окремий вид аудиторських послуг, коли звітність складається на основі регістрів, наданих замовником.

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 11.1. Види аудиторських послуг за сферою діяльності

 

У сфері бухгалтерського обліку:

-      постановка бухгалтерського обліку;

-      безперервне ведення бухгалтерського обліку;

-      складання фінансової звітності;

-      відповідність звітів міжнародним стандартам;

-      відновлення та вдосконалення облікової інформації;

-      автоматизація бухгалтерського обліку.

У сфері аналізу:

-      аналіз фінансово-господарської діяльності;

-      аналіз ліквідності;

-      складання та аналіз бізнес-планів.

Консультаційна діяльність:

-      надання інформації;

-      навчання персоналу бухгалтерського обліку;

-      підготовка документів, що регламентують фінансово-господарську діяльність;

-      видання методичних посібників, збірників, словників із бухгалтерського обліку, аналізу аудиту.

Експертна діяльність:

-      оцінка під час: приватизації та розподілу майна, злиття підприємств;

-      оцінка ефективності застосування облікової політики і системи внутрішнього обліку;

-      здійснення експертизи укладених угод.

Відновлення бухгалтерського обліку здійснюється за певний період і має разовий характер. Запорукою якісного виконання цієї послуги є надання замовником усіх первинних та інших необхідних документів.

Удосконалення облікової системи здійснюється через впровадження автоматизованих форм обліку, коригування облікової політики. Автоматизація бухгалтерського обліку – один із перспективних напрямів діяльності аудиторських фірм, що передбачає ви бір пакету прикладних програм на ринку програмних засобів; його адаптацію з урахуванням специфіки діяльності замовника, розробку оригінальних прикладних програм автоматизації обліку і їх впровадження.

Важливою сферою діяльності аудиторів є здійснення аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств із метою прогнозування ефективності їх розвитку, прийняття оперативних управлінських рішень і розробки різних рекомендацій, програм (скла дання бізнес-планів, прогнозів, проектів облікової політики тощо). Обсяг аналітичних робіт визначається завданням замовника.

Діяльність перших аудиторських фірм в Україні полягала у на данні консультацій з питань бухгалтерського обліку, оподаткування, господарського законодавства. Сьогодні інформаційно-консультаційне обслуговування підприємств охоплює широкий спектр аудиторських послуг.

Розрізняють разові та постійні консультації. Стосовно разових консультацій укладаються окремі договори, оплата здійснюється згідно з обсягом і складністю виконаної роботи. Постійне консультаційне обслуговування відбувається на основі довгострокових, зазвичай річних договорів і практично становить найефективнішу форму консультаційної діяльності. Постійне консультування передбачає, крім роз'яснень складних облікових, фінансових і правових питань, безперервний контроль стану обліку і звітності, роз рахунків за обов'язковими платежами, а також забезпечення підприємства-замовника пакетами останніх законодавчих і норматив них актів, що регламентують виробничо-господарську діяльність. Практичним результатом постійного консультаційного обслуговування для підприємства-замовника є: зменшення помилок, які виявляються під час наступних аудиторських і податкових перевірок; можливість максимального використання легальних методів мінімізації податків і інших обов'язкових платежів. Невід'ємна частина постійного консультаційного обслуговування підприємств – проведення семінарів, курсів підвищення кваліфікації бухгалтерського персоналу.

Працівники аудиторської фірми у визначений термін підбирають і готують для бухгалтерії підприємства штат працівників, починаючи з бухгалтерів окремих ділянок обліку (автоматизованих робочих місць) і закінчуючи головним бухгалтером та фінансовим директором. Інші види цих послуг – навчання бухгалтерського обліку на ПЕОМ, підготовка спеціалістів до складання іспитів для отримання аудиторського сертифіката.

Інформаційне обслуговування підприємств передбачає оптимальний підбір довідкової літератури.

Перспективний напрям аудиторських послуг – підготовка документів, що регламентують господарську діяльність підприємств: положення про оплату праці, колективних договорів, договорів господарської діяльності, контрактів, трудових угод тощо.

Експертну оцінку вартості об'єктів приватизації аудитори виконують за спеціальними угодами з державними органами приватизації. Різновидом експертної діяльності аудиторських фірм є експертиза інвестиційних проектів: системне дослідження ефективності вкладення капіталу в майбутню підприємницьку діяльність, що сприяє запобіганню втрат капіталу інвесторами. Аудитори також здійснюють експертизи виконання фінансово-правових аспектів укладених господарських угод, дають експертну оцінку перспективної інформації бізнес-планів, а в окремих випадках оцінюють ефективність облікової політики підприємства, форми бухгалтерського обліку, системи внутрішнього контролю тощо.

 

[1] МСА 120 „Концептуальна основа Міжнародних стандартів аудиту”


26.01.2014; 08:02
хиты: 495
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь