пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

4 курс 2 семестр:
» гена
» мартинов
» дек
» дек 2
» дек 3
3 курс 2 семестр:
» СССР
» ccch 2
3 курс 1 семестр:
» CИД
» СИД 2
» rubel
» Папенко
2 курс 2 семестр:
» Мотрук
» СИТ
» Котляров
» Мельничук
II семестр:
» второй модуль Россия
» Первый модуль Россия
» Давня
» Екзамен Українська Етнологія
» English
» Античність
» етнологія
» Первый модуль Этнология
» первый модуль - нова история Украины
» первый модуль - нова история Украины 2
» второй модуль философия
» Українська мова
» Спецкурс - греки
I семестр:
» История первобытного общества
» История Древнего Востока

6. Асиметрія біполярної системи міжнародних відносин

Для початку: що таке біполярна система і з чим її їдять:
   Біполярна система – така система міжнародних відносин, коли на планеті існує 2 наддержави, які розділили між собою політичну, економічну та інші сфери впливу. Протистояння між ними не обов*язкове,  але за умови кардинальних розбіжностей в ідеології та прагненню кожної з 2х держав стати світовим гегемоном СРСР і США саме так і вчинили . В той же час, відкритий конфлікт був би занадто непередбачуваним і потенційно міг закінчитись ядерним капєцом для планети, тому відбувається Холодна Війна.
 ВАЖЛИВО: те, що у світі існує 2 наддержави зовсім не означає, що вони однаково потужні чи потужні в одних і тих самих сферах – і саме це породжує асиметрію.
  У випадку із США і СРСР амери мають неймовірну економічну перевагу завдяки ринковій економіці, грамотній державній політиці в даній сфері і надзвичайно вигідній торгівлі в роки двох світових воєн. Завдяки цьому США змогли підкинути своїм союзникам в Європі грошенят за планом Маршалла (з 1948 року), що дозволило останнім швидко відбудувати власну економіку і стати повноцінними союзниками для амерів в регіоні. СРСР ніколи не мав порівняної економічної бази ніде крім оборонного комплексу, тому тут асиметрія очевидна.
  В 1945-49 роках існувала асиметрія в сфері ядерної зброї: поки СРСР не випробував свою бабах-машину, вони відверто не наважувалися вступати в явну конфронтацію, зате одразу після появи Я.З. – Корейська війна 1950-53.
  В свою чергу, СРСР мав явну якісну перевагу в плані роботи спецслужб. Радянська ядерна зброя була стирена розвідкою в США, та й взагалі в справі вербовки агентів рівних КДБ було мало.  У війні шпигунів Радянський союз часто мав переконливу перевагу, однак самою розвідкою виграти таке протистояння було неможливо.
  Ще одна сфера переваги СРСР – людський ресурс і мобілізаційні резерви. Стільки людей, танчиків, літачків, гарматок та іншої військової техніки як Совок не міг виставити ніхто в світі, включаючи США. Єдине, в чому можна було рівняти сили – авіація та ВМС, але флот ніколи не був пріоритетом СРСР, бо куди їм, власне, висаджуватись? В Іран через Каспій? Коротше, якщо винести за дужки ядерну зброю, то СРСР мав би цілком реальні шанси вкатати Зх. Європу в асфальт. Але Я.З. є, тому стрьомно якось.
  Врешті-решт, асиметричними були не  тільки можливості, але і цілі 2х наддержав: радянський союз намагався розширити свою зону впливу, рухаючись в напрямку світової революції і комунізму, а заодно намагаючись накласти свої загребущі руки на ресурси сусідніх країн, тоді як США не намагались розширяти власну зону впливу – вони просто створили навколо СРСР пояс безпеки і потихеньку задушили його к чорту. Політика стримування, Кеннан, Трумен, згадуєш щось знайоме? Довга телеграма – лютий 1946, в цьому ж році Трумен почав здійснювати політику стримування. США навіть не намагались втручатися у внутрішні справи країн, якщо там не було загрози приходу комун як до влади – а совки якраз лізли всюди, де бачили можливість принести трохи миру на штиках калашів.
Висновок: США і СРСР мали асиметричні цілі і можливості, що і визначило перебіг та результат їхнього протистояння.


09.06.2017; 12:16
хиты: 128
рейтинг:0
Гуманитарные науки
история
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь