пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

4 курс 2 семестр:
» гена
» мартинов
» дек
» дек 2
» дек 3
3 курс 2 семестр:
» СССР
» ccch 2
3 курс 1 семестр:
» CИД
» СИД 2
» rubel
» Папенко
2 курс 2 семестр:
» Мотрук
» СИТ
» Котляров
» Мельничук
II семестр:
» второй модуль Россия
» Первый модуль Россия
» Давня
» Екзамен Українська Етнологія
» English
» Античність
» етнологія
» Первый модуль Этнология
» первый модуль - нова история Украины
» первый модуль - нова история Украины 2
» второй модуль философия
» Українська мова
» Спецкурс - греки
I семестр:
» История первобытного общества
» История Древнего Востока

Іван 4

Іван ІV – Іван Ва­силь­о­вич Гроз­ний (25 серпня 1530 р. – 18 березня 1584 р.) – ве­ли­кий князь Мос­ковсь­кий з 1533 ро­ку, пер­ший російський цар з 1547 ро­ку, син Ва­си­ля ІІІ. Під час  його правління сформувалася територія централізованої держави, що була зміцнена у внутрішньополітичному плані  наступними  мірами.

Військова реформа. Поряд зі спробами зміцнення дисципліни дворянської кінноти в середині XVІ століття закладається основа формирующегося постійного (стрілецького) війська. Між вереснем 1549 р. і серпнем 1550 Іван Грозний заснував "виборних" стрільців. За його наказом 3000 чоловік повинні були жити у Воробьевской слободі під предводительством боярських дітей. Мова йшла про реорганізацію старих загонів пищальников. Відтепер військо пищальников стало називатися стрілецьким. Для забезпечення стрілецького війська вводився новий подвірний податок - "пищальні гроші", що до цього збирався не повсюдно. Стрільці зробилися ядром постійного війська. Вони мали значні переваги над дворянською кіннотою, що поступово уступає йому місце.

Судебник 1550р. Самим великим починанням уряду Івана Грозного було складене в червні 1550 р. нового законодавчого кодексу, що замінив застарілий судебник 1497. З 99 статей нового судебника 37 були зовсім новими, а в інших текст попереднього кодексу піддавався координатній переробці. Соціальне законодавство, що ввійшло в судебник 1550 р., стосується двох найважливіших питань - землеволодіння залежного населення (селян і холопів). Закон коштує на стороні покупця землі. Закон сприяв відчуженню вотчино-боярской земельної власності. Другий закон, що відноситься до проблеми землеволодіння проголошував ліквідацію тарханів. Особлива увага Судебник приділяла питанням центрального і місцевого керування. Усі перетворення починаються з місцевого керування. Судебник 1550р. наочно відбив цю особливість: його перетворення стосуються головним чином намісницького керування. Зберігаючи в цілому стару систему годівель, лише вносить у неї корективи, що обмежують владу намісників і волостей.

Палацевий зошит. У палацевий зошит потрапили всі служиві люди государева двору, з якого черпалися основні кадри для формування командного складу армії, для заміщення вищих урядових посад і т.д. Палацевий зошит був діючим документом, до якого приписувалися протягом  50-60 років XVІ у всі нові дані про склад государева двору аж до початку 1562р. Складання Палацевого зошита оформляло виділення привілейованих частин, що служать по двірському списку. Двірські діти (боярські) складали основний контингент представників пануючого класу, що призначався на вищі військові й адміністративні посади. Тому складання Палацевого зошита відповідало інтересам верхів російського дворянства і було спробою здійснити в інших формах проект 1550р. про виділення з числа дворян "тысячников".

Стоглав написаний у виді відповідей на питання про церковну будівлю. Ці питання, написані від імені Івана Грозного, містили своєрідну програму реформ і представлену урядом на розгляд церковного собору. Однак вони були лише складені за розпорядженням пануючи, а не їм самим. Є всі підстави вважати автором царських питань Сельвестра. У перших царських питаннях викладені три групи проблем, що стосується церковної реформи. Критиці піддалися церковне богослужіння і розпорядок церковного життя, говорилося про необхідність обрати "безвадних" священиків і ігуменів, щоб вони уважно виконували свої обов'язки. Земельна реформа. У ході перепису земель в основних районах  Російської держави вводилася єдина окладна поземельна одиниця - "велика соха". Соціальний ступінь землевласника визначав ступінь ваги обкладання. Класовий зміст реформи видний вже в тім, що "у найбільш важкому положенні виявлялися черносошные селяни, тому що при однаковій кількості земель у різних землевласників їм приходилося платити більше всього податків." Поземельний перепис супроводжувався численними роздачами земель у маєтки і відпискою в окремих монастирів. Реформа була найбільш сприятливої для світських феодалів і трохи ущемляла духовних землевласників, що відповідало загальної лінії реформ 50-х рр. XVІ століття.

Земська реформа. Вона повинна була привести до остаточної ліквідації влади намісників шляхом заміни її місцевими органами керування, обраними з заможних черносошного селянства і посадских людей. У здійсненні земської реформи були зацікавлені заможні кола посадского населення і волостного селянства. Посилення класової боротьби, у формі розбоїв, і нездатність намісницького апарата успішно здійснити придушення народних мас - основні причини, що робили проведення реформи місцевого керування невідкладної. Зміст реформи був спрямований по перевазі проти трудящих мас у селі і місті.

Неспокійна обстановка в уряді й у країні в цілому в період 1553-1554 р. не змогла надовго затримати проведення намічених реформ.

Після тривалої облоги Казань була взята 2 жовтня 1552 року.

1556 році, була взята і Астрахань. Ліквідувавши обидва ханства, Іван Грозний зробив Волгу російською рікою.

З 1580-х років, почалося освоєння Сибіру.

 


23.06.2015; 21:00
хиты: 211
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь