пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

4 курс 2 семестр:
» гена
» мартинов
» дек
» дек 2
» дек 3
3 курс 2 семестр:
» СССР
» ccch 2
3 курс 1 семестр:
» CИД
» СИД 2
» rubel
» Папенко
2 курс 2 семестр:
» Мотрук
» СИТ
» Котляров
» Мельничук
II семестр:
» второй модуль Россия
» Первый модуль Россия
» Давня
» Екзамен Українська Етнологія
» English
» Античність
» етнологія
» Первый модуль Этнология
» первый модуль - нова история Украины
» первый модуль - нова история Украины 2
» второй модуль философия
» Українська мова
» Спецкурс - греки
I семестр:
» История первобытного общества
» История Древнего Востока

44. Російська культура і суспільна думка в др. пол. XVIII cт.

У зазначений період відбувався бурхливий розвиток російської культури. Потреби розвитку країни вимагали становлення системи освіти як початкової, так і вищої. У 1755 р. за ініціативою видатного російського вченого Михайла Ломоносова у Москві було відкрито перший університет. Створювалася мережа початкових шкіл.Без наукового поступу був неможливий подальший прогрес, тому в Росії розпочався бурхливий розвиток науки. Центром наукових знань була Петербурзька академія наук, заснована у 1725 р. Під її керівництвом почалося активне вивчення неозорих просторів Росії. Так мореплавці В.Беринг і О.Чіріков довели, що між Азією та Північною Америкою існує пролив, названий Беринговим. Професор Г.Міллер створив узагальнюючу працю „Історія Сибіру”. Російські географи дослідили Камчатку, Аляску. У 1745 р. був створений узагальнюючий Атлас Росії. Почалось створення і історії Росії. Батьком її вважається В.Татіщев.

Найбільший внесок у російську науку зробив Михайло Васильович Ломоносов (1711-1765). Він був сином поморського селянина. У 19 років жага до знань привела його до Москви, де він поступив до Слав`Яно-греко-латинської академії, згодом, до Києво-Могилянської академії. Продовжив освіту в Німеччині. Повернувшись на батьківщину був прийнятий дна роботу в Академію наук. Свою діяльність він розгорнув у багатьох напрямках: від літератури, мистецтво, історії до науки. Він писав оди, створив мозаїчне панно „Полтавська битва” (відновивши рецепт створення смальти). Заснував новий напрям в науці – фізичну хімію. Довів, що оточуючий світ, є постійним рухом матерії, яка складається з атомів, що утворюють молекули. Велику увагу приділяв вивченню електрики, довівши, що іскра і блискавка мають однакову природу. Довів, що Венера має атмосферу. Пояснив природу Північного сіяння. Весь перелік винаходів, інженерних рішень ученого зайняв би не одну сторінку. Переймався підготовкою власних учених.

Друга половина ХVІІІ ст. принесла багато нового у розвиток літератури. Воєнні перемоги, сходження монархів на престол породили торжеств енні вірші – оди. Серед авторів виділялися М.Ломоносов і Г.Державін. Успіхом у читаців користувалися п’єси Д.Фонвізіна „Брігадір”, „Недоросль”, які були сатирою на російське дворянство. Великий гнів у Катерини ІІ викликав твір О.Радіщева „Подорож з Петербурга у Москву”, в якому він викривав всі вади російського кріпосництва. За цей твір ін і поплатився.

Небувалого розмаху у цей час набуло кам`яне світське будівництво особливо у Москві та Петербурзі. Шедеврами архітектури тієї доби стали Зимовий палац у Петербурзі (Знаменитий Ермітаж), а також палацові комплекси у Петергофі та Царському Селі, які створив італійський архітектор Варфоломій Растреллі. Також проявився талант російського архітектора В.Баженова. За його проектом був збудований величний Будинок Пашкова (тепер головна будівля Державної бібліотеки Росії). Будівля Московського університету була зведена за проектом іншого талановитго митця М.Казакова. Більшість архітектурних шедеврів створювалися у стилі рококо і класицизму.

Не менші успіхи мав живопис цієї доби. Серед талановитих майстрів виділялися два вихідця з України Д.Левицький (1735-1822) і В.Боровіковський (1757-1825). Портрети написані ними відносяться до шедеврів світового рівня. Зображаючи діячів тієї епохи, майстри прагнули показати внутрішній світ людини, а не портретну схожість.

На 1750 р. припадає зародження російського театру. Його батьком став Ф.Волков (1729-1763). Швидко розвивалася і музична творчість.

Але всі ці успіхи культури були не доступні для широкого загалу населення імперії, проте вони створили підмурок для розвитку російської культури у наступну добу.


05.12.2014; 13:41
хиты: 226
рейтинг:0
Гуманитарные науки
история
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь